spanek a leky

Dobry den je mi 27let jednou jsem byl v lecebne v hornich berkovicich beru leky pravidelne večer zyprexu1,5 ale hodne po ni pribiram pred rokem mi zmenila pani javornicka psychiatricka lek na zykalor ale bylo mi spatne zvracel jsem po jidle mam i problemy se spankem chodim spat kolem 22hodiny a budim se kolem 2hodiny v noci nyni pracuji ve fokusu jako obsluha v prodejne chci se zeptat jak zhubnout
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud spíte jen 4 hodiny, je to málo a je třeba to se svým psychiatrem řešit. postupů, jak ovlivnit spánek je vícero, záleží na lékaři a pacientovi, který zvolí. Nedostatek spánku se může na přibírání na váze významně podílet. Co se týká hubnutí, tak zásadní cestou je téměř vždy také změna zaběhnutých stravovacích návyků a pohyb. Jak na to Vám může poradit nutriční terapeut. Jinak Zyprexa a Zykalor nejsou jedinými antipsychotiky, těch máme dnes k dispozici více a někdy je nutné optimální lék či kombinaci hledat. S tím by Vám opět měla pomoci vaše psychiatrička, držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s tímto lékem, ale obecně některé léky velmi zvyšují především chuť k jídlu - člověk tedy netloustne "zázrakem", ale tím, že víc jí. Napadá mě několik řešení, jednak se poradit s lékařkou, jestli byste společně nevyzkoušeli lék, který by měl stejné příznivé účinky, ale způsoboval menší chuť k jídlu, jednak zvážit, jestli by proti tloustnutí šlo bojovat zvýšeným pohybem (který i zlepšuje náladu). Ale vážné je i to, že dost málo spíte, což podle posledních vědeckých objevů také působí na zvyšování váhy a navíc se musíte cítit vyčerpaně. Tím spíš bych na vašem místě vše probrala otevřeně s lékařkou a požádala ji o trpělivost a společné hledání léku/léků, které by měly menší negativní účinky. Moc vám držím palce, ať se to povede.


Zpět na seznam