spánek

Pěkný den.Prosím o radu.Můj 10.ti letý syn,hyperaktivní,s mírnou poruchou učení.V posledním půl roce asi 1-2 hodiny po usnutí začal mít divné třesoucí stavy celého těla,křeč v obličeji,nebo najednou usedne na posteli a trpí neurčitým strachem,zdá se vzbuzený,ale pohledem je jinde.Do pěti minut to většinou odezní.Horší jsou stavy po dni plném aktivity a zážitků.Jsme objednaní k psycholožce,ale vzhledem k dlouhé čekací lhůtě,mám strach ze zhoršení stavu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobným způsobem, téměř ukázkově, se projevují tzv. noční děsy, patřící mezi poruchy spánku. Pacient budí dojem, že je při vědomí, ale není tomu tak, nelze s ním navázat ,kontakt, při snaze o uklidnění chybí odpověď a vzbudí-li se, bývá dezorientovaný, často s doprovodem třesu či stereotypních pohybů. Porucha jee mnohem častější u dětí než u dospělých a s dospíváním obvykle ustupuje a vymizí. V léčbě se uplatňuje úprava spánkových návyků, zajištění bezpečí, podpora, psychoterapie. Někdy se přistupuje k přechodné medikaci, kterou nastavuje neurolog či psychiatr. porucha sama není nebezpečná, doporučuje se neurologické vyšetření k vyloučení jiných příčin (např. epilepsie), nicméně málokdy tomu tak je.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S podobnými stavy nemám osobní zkušenost. Pokud váš syn trpí výše popsanými problémy, určitě bych s ním zašla k lékaři a to možná i mnohem dříve než k psycholožce. Myslím si, že nejprve je třeba zjistit, zda nemají jeho problémy příčinu tělesnou, třeba neurologickou. Pokud váš syn dostává nějaké léky, určitě bych to s lékařem také probrala. Teprve pokud by vám lékaři řekli, že je po fyzické stránce zdráv a není špatně medikován, pak bych klidně pokračovala v terapii u psycholožky. To, co můžete pro syna udělat sama i bez odborníků, je být mu na blízku, když mu není dobře, dbát na to, aby měl dostatek minerálů a vitamínů. Moje babička trpěla v stáří křečemi a brala na to hořčík.


Zpět na seznam