Špatné myšlenky

Dobrý den, zhruba v červnu roku 2019 sem vysadila sertralin jelikož mi způsoboval gynekologické problémy. Brala sem ho asi 5 let od mých 13 na OCD. Cítila sem se dobře a zhruba na konci října přišla hrozná úzkost, tak sem se k sertralinu vrátila zabral mi ihned i když sem to nečekala. Gynekologické problémy se opět vyskytly tak sem vyhledala psychiatra pro dospělé jelikož mě dětský psychiatr propustil, že si s tímhle neví nrady. Dostala sem Rivotril a všechno bylo zase v pohodě jenže sertralin sem musela vysadit, třičtvrtě roku vaginálních problémů mě už začalo vysilovat a chtěla sem to změnit. Byl mi předepsán Citalec Zentiva, jenže než aby mi pomohl, tak mi spíše přihoršil na stavu. Čím déle sem to brala úzkost byla větší, neustálý pláč a podrážděnost mlátit s věcmi, měla sem špatné myšlenky že někomu ublížím nebo že ublížím sobě. Začala sem se bát sama sebe, jelikož můj otec byl agresivní a mlátil mamku, tak sem se bála že sem jako on, vlastně od mala sem měla strach že budu jako on, i když sem úplně jiné povahy. Teď už Citalec neberu zhruba 4 dny a beru Brintellix. Ale špatné myšlenky pořád mám, že někomu ublížím přitom bych to nikdy neudělala, vždycky se z takových myšlenek rozbrečím. Můžu vůbec za svoje myšlenky? Nejedná se o OCD? Jako malá sem si myla ruce a kvůli tomu sem užívala sertralin. Sem z toho nesvá a smutná. Prosím o radu. Předem děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s OCD jste byla v minulosti léčena a tato porucha má tendenci se vracet, takže se může jednat o její nové propuknutí třeba v trochu jiné formě. Nicméně "špatné myšlenky", které se člověku vkrádají do mysli aniž by to chtěl a bývají doprovázené úzkostnými stavy k projevům OCD patří. Antidepresiva se v léčbě běžně užívají, to, které užíváte patří k těm nejnovějším. Jako každé antidepresivum ale potřebuje nějaký čas, než se jeho účinek rozvine. U OCD se také dobře uplatňuje psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete své zkušenosti s léky. Zmíněný Sertralin Vám pomáhal, ale nežádoucí účinky byly příliš silné. Řešíte to se svým psychiatrem, což je rozhodně dobře. Léky, které popisujete z vlastní zkušenosti neznám. Ale mám vyzkoušeno, že někdy trvá, než se najde takový lék, který zabírá a zároveň vedlejší účinky jsou zvládnutelné. Píšete i o špatných myšlenkách, ze kterých se Vám chce brečet. Chápu, že máte komplikovaný vztah s otcem. To jsou velice těžká témata. Které bych se já nestyděla otevřít na individuální psychoterapii. Jestli v tom hraje zásadní roli i OCD, si netroufám posoudit. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam