špatné stavy

Mám paranoidní schizofrenii.Když něco dělám déle než dvě hodiny,tak se mi udělá zle,mám stavy,že na mne všichni koukají,že se o mne baví není to dobré.Byl jsem asi 5x v nemocnici na psychiatrii.Po hospitalizaci je mi trochu lépe a za pul roku je to zase stejné.Když jdu do divadla tak někdy mi je hodně špatně,jindy je to lepší.Vím že je to nevyléčitelné.Mám plný invalidní duchod.přizposubuju se.Mám problém,když třeba jedu za sestrou,tak mi je hodně zle.Jenom mne zajímá váš názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu, co odpověděla peer poradkyně bych jen přidal to, že hospitalizace v psychiatrické nemocnici většinou pomůže, ale důležitější je potom udržet v relativně dobrém rozpoložení i po propuštění. K tomu často nestačí jen léky, ale neméně důležitá je také psychoterapie a psychosociální rehabilitace. Psychoterapii provádí většinou psychologové, rehabilitaci zase různé neziskové organizace v rámci sociálních služeb. Zkuste se informovat, jaké jsou v těchto oblastech možnosti v regionu, kde žijete. Váš psychiatr by měl být v tomto orientován.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ze zkušenosti i z různých školení vím, že u každého má schizofrenie trochu jiný průběh. Někdo má jednu krizi, tak zvanou ataku za život, u někoho se krize vracejí a u někoho se nemoc zhoršuje. Důležité je, naučit se se schizofrenií žít, i když se třeba nevyléčí. Je to podobné, jako když člověk závislý na alkoholu přestane pít a stane se z něj „ abstinující alkoholik“. Abstinovat však musí celý život. Sama jsem si prošla několika krizemi a u každé doufám, že byla poslední. V posledních letech zvládám každou z nich lépe a lépe. Věřím, že mi pomohla terapie a snaha najít motivaci k jakékoli aktivitě, která je pro můj život prospěšná. Snažím se dodržovat životosprávu a neustále na sobě pracovat, u mě to funguje.


Zpět na seznam