Špatně stravovací návyky a poškození mozku

Dobrý den pane doktore, mam jen jeden dotaz. Mám úzkostné depresivní poruchu. Dlouhá léta mám velké problémy se stravou a pitným režimem (strašně málo jim a piju) a myslím, že mám velké nutriční deficity. Chci se jen zeptat, jestli je možné si nedostatečnou výživou nevratne poškodit mozek? Nebo zda pokud se začne člověk opet dobře stravovat, je možnost opětovné nápravy? Bojím se, že jsem si dlouhodobým nedostatečným příjmem potravin a tekutin mozek poškodil a proto se nedaří mou úzkostné depresivní poruchu už zalecit léky. Nyní se snažím ze všech sil stravovat lépe. Kdy může člověk pripadne očekávat i psychické zlepšení? Dekuji a zdravim
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k poškození mozku může dojít při extrémní malnutrici, která vede k celkové kachexii. V psychiatrii se s tím setkáváme u např. pacientek, u kterých selhala léčba mentální anorexie. To jsou ale lidé s na první pohled patrnou podváhou, lidově řečeno kost a kůže, kteří se k tomuto propracovali za mnoho let. Na podvýživu pak i umírají. Nevím, jak jste na tom s nutricí Vy, ale věřím, že pokud pokud se budete normálně stravovat, všechno bude lepší, jak ostatně píše peer poradkyně. S výživou Vám může poradit nutriční terapeut, s úzkostmi pak také psychoterapeut.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Jak jsem z Vašeho popisu vyrozuměla, delší dobu jste se potýkala s nedostatkem živin pro tělo a málo pitného režimu. Zda tyto nedostatky mohou nějak ovlivnit funkci mozku upřímně řečeno nevím. Ale z vlastní zkušenosti vím, že byly časy, kdy jsem velice málo jedla a pila. Pak mi byla diagnostikována porucha příjmu potravy- anorexie. Ale nejen to, veškerý nedostatek se odrazil i na mé psychice. Trpěla jsem depresemi, strachem z lidí, často se měnily nálady a vůbec celé mé rozpoložení nebylo v pořádku. Tělo také už nemělo rezervy, abych ještě alespoň měla něco málo energie, a tak mi bylo nevolno, omdlévala jsem a vůbec cítila jsem se strašně vycucaná. Z této zkušenosti bylo pro mě velkým ponaučením, naučit se lépe pečovat nejen o sebe, své tělo, ale i duši. Začala jsem si i více vážit svého zdraví. Po letech léčby a nastavení, dodržování jídelního i pitného režimu se mi ulevilo, některé nepříjemnosti se zmírnili či dokonce vytratili. Myslím si, že je pro každého člověka a organismus důležité, dodávat potřebné živiny, aby organismus správně a dobře fungoval. A to nejen teď v současnosti, ale i pohledem dopředu, do budoucna, kdy Vám možná i tělo za Vaší péči někdy později poděkuje. Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Oceňuji Vaši snahu, stravovat se nyní lépe. Postupně budete vyzařovat energii, spokojenost, radost atd. Tím určitě nic nezkazíte. Držím palce, ať se Vám daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam