spavost

již dlouho užívám lithium na BAP.Chodím do práce ráno vstávám ve 4.00hod.Mám 55 roků.Přes den se mě chce spát.O víkendu spím po obědě.Za týden naspím cca 50 hod.Konzultoval jsem to s psychiatrem.Bylo mě řečeno,že to může být defekt osobnosti nebo demence.Napadla mě narkolepsie?.Psychiatr nic konkrétního neporadil.Kam se mám obrátit? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem schopen takto Váš problém se spánkem posoudit. Ale naspíte-li 50 hodin týdně, tak to vychází na 7 hodin denně, což je normální, jsou ale lidé, kteří potřebují i víc. S přibývajícím věkem se může potřeba spánku měnit, což mimochodem mohu pozorovat sám na sobě. Jinak poruchy spánku řeší specializovaná pracoviště, pacienti s narkolepsií bývají také v péči neurologů.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu si stěžujete na velkou únavu a spavost. Uvádíte, že spíte asi 50 hodin týdně a považujete to za vysoké číslo. Jednoduchým výpočtem mi z toho ale vychází cca 7 hodin denně, což mi přijde naprosto adekvátní vaší léčbě, věku a zátěži. Velmi vás obdivuji, že s lithiem dokážete denně vstávat do práce ve 4h. Já sama s touto léčbou zkušenost nemám, ale od svých klientů vím, že při užívání lithia bývají také velmi unavení a musí si během dne na chvíli lehnout a prospat se. Myslím, že byste na sebe neměla být tak přísná a dovolit si odpočívat, kolik potřebujete. Psychické onemocnění dokáže člověka skrytě vyčerpávat a asi nezbývá než se s tím smířit a přizpůsobit tomu své životní tempo. Sama se snažím to dělat stejně. Přeji vám mnoho radosti ze života a dostatek sil na všechny vaše denní povinnosti.


Zpět na seznam