Stavy po vysazeni cipralexu

Dobry den, je to cca rok a pul co jsem bral cipralex. Ted jsem po dohode s MUDr zacal davku zmensovat az ukoncit. Trvalo to cca mesic a pul. Ted par dni po uplnem vysazeni pocituji unavu, podrazdenost, motani hlavy, nechut k jidlu, nezajem o bezne zabavne veci. Napadlo me, je jedna z bezpecnych moznosti se vratit k medikaci, abych se temto problemum vyhnul a po dalsim vysazeni by se treba uz neobjevovali? Nebo vyckat (jakou dobu?) a cekat az to vymizi..? Kvuli podobnym, ale vice inteznivejsim stavum me byl cipr. predepsan, tak se bojim, jestli se za chvili v plne parade nevrati… Dekuji moc za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vysazení antidepresiv může vést k tzv. syndromu z vysazení, který časem odezní, ale který se ale může velmi podobat návratu potíží. Postupné vysazování by tomu mělo předejít. Víc k tomu těžko mohu co napsat, je třeba to konzultovat s Vaším psychiatrem, který/á Vás zná. Mechanismy, kterými potíže vznikají, může pomoci odhalit a změnit psychoterapie, účinek léčby je pak trvalejší.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Mám u sebe odzkoušeno, že vysazování léků je náročný a dlouhý proces. A trvá to dobu, než si tělo zvykne. Pokud bych pociťovala opět vzrůst nežádoucích příznaků, které mi jsou nepříjemné, určitě bych se poradila se svým psychiatrem. U sebe jsem zažila i variantu, kdy jsem se musela vrátit k původní medikaci. Ukázalo se, že bez ní prostě nemůžu být. Důležité je, jak to pociťujete (jestli byl stav s léky lepší) a odbornost Vašeho lékaře. Který Vás zná, ví, co jste zažíval, jaké léky a kolik jste bral. Nebála bych se s ním poradit a vymyslet další strategii. Přeji hezký den.


Zpět na seznam