Stilnox

Dobrý den . Píši ohledně mé maminky,kvuli užívání stilnoxu(zolpidenu). Již od svých 58 let (nyní68) užívá co druhý den stilnox,lekařka ji již předepsala AD,ale ty ji nedělaly dobře a ted ji již nechce předepisovat stilnox,jedině ty AD a nebo prý nic. Bez stilnoxu nemúže vúbec usnout. doktorka ji pořád říká, žeuž je na tom závislá, ano to vi i maminka,ale vyspat se taky potřebuje.Myslíte si, že má zkusit zas AD i když ji po nich byvalo špatně a efekt to nemělo? A nebo raději změnit lékaře a zústat u stilnoxu? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těžko se k tomu mohu přesně vyjádřit, Vaší maminku neznám, napíšu k tomu pár bodů: - Antidepresiv, která podporují spánek je více a také mohou být snášena různě, není jasné, která z nich Vaše maminka zkusila. - Co se týká Stilnoxu, tak je pravda, že je to lék návykový, určený spíš k občasnému užití. Na druhou stranu jsou lidé, kteří dlouhodobě užívají 1/2 až 1 tabletu na spaní a dávku nezvyšují, tam to lze u některých pacientů po rozvaze tolerovat, záleží na jejich celkovém stavu. - Při chronické poruše spánku lze zvažovat i jiné léky, než antidepresiva a Stilnox, které mohou být snášeny dobře. - Existují psychoterapeutické metody, které jsou zaměřeny na poruchy spánku (kognitivně behaviorální psychoterapie), popřípadě lze aplikovat různá relaxační cvičení. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, užívala jsem antidepresiva na depresi a úzkost a po některých jsem spala spokojeně a krásně jako miminko. Stilnox a jiné skvělé léky jsou velmi návykové, v tom bych vám radila lékařce věřit. Moje rada by byla hledat antidepresiva, po kterých se i dobře spí, je jich mnoho druhů a chce to vyzkoušet, která přinesou nejlepší užitek a málo vedlejších účinků. Napadá mě, že by stálo za to také přemýšlet, co maminku trápí a zda se to dá změnit, nebo - ne-li, tak aspoň jak se s tím lépe smířit. Nespavost mívá příčiny v našich životech a jen léky bez odstranění jejích příčin nemusí být tím jediným a nejlepším řešením. Aspoň tak jsem to měla já. Ať se vám s maminkou podaří vše zlepšit.


Zpět na seznam