strach o kamarádku

Dobrý den, včera se mi přihodilo něco velice zvláštního. Zavolala mi moje nejlepší kamaradka,která bydlí 100 km daleko a do telefonu mluvila septavym hlasem,že je zlá,že udělala hrozně věci...ze není taková jaká si myslíme. Pořád opakovala,že je zly člověk...a že se mám postarat o kluky(její syny).Nahle jsem pak volala jejímu manželovi a on říkal,že ji nepoznava, že chodi po bytě je smyslu zbavena a pořád dokola šeptá,že je zly člověk. Nakonec ji odvezl do nemocnice,kde ji dali kapačku a nějaké léky a odvezl ji domu. Dnes byla u obvodního lekare a ten ji dal neurol a žádanku k psychologovi. Je matka dvou malých kluků. Pořád ještě jednoho koji má 1,5. Bývá dosti vyčerpana nočním kojenim a staranim o syny. Nicméně tohle nebyla jak pláče z únavy nebo něco takového.... znela v telefonu jak uplne jiny člověk. Má pocit nějaké nesmyslné viny a pořád mluví o tom že je zlá....pritom je celý život tak hodný milý člověk. Budu moc ráda za zpětnou vazbu mám o ní vážný strach a pocit selhani z toho,že jsem něco nerozpoznala dřív.. děkuji Petra
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Petro, myslím, že pocit selhání není na místě, důležité je, že jste si zvláštního chování kamarádky všimla a máte o ni strach a podpořila jste ji. Pocity viny a záchvaty beznaděje bývají často spojeny s depresí. V takovém případě je na místě co nejrychleji vyhledat psychiatrickou péči. V tomto můžete podpořit jejího manžela. Též je možné se poradit např. na některé z linek důvěry, kde s Vámi pracovník situaci probere detailněji.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete nezvyklé chování své kamarádky a Váš strach o ni. Postupovala jste velmi dobře - jste kamarádce oporou a společně s jejím manželem pro ni vytváříte bezpečné prostředí. Odbornou pomoc má již zajištěnou, což považuji za důležitý první krok, a nyní, v době čekání, je důležitá podpora jejích blízkých. Nemusíte mít pocit selhání z toho, že jste něco nerozpoznala dřív. Já sama jsem se zhroutila ze dne na den, také jsem měla malé děti, a mé okolí bylo v šoku. Není to ničí vina. Tehdy pro mě bylo důležité, že jsem měla podporu své rodiny a kamarádek. Sice jsem chtěla být pořád sama a v tichu, ale oni byli má záchranná síť. Přeji Vaší kamarádce i Vám jen to dobré!


Zpět na seznam