strava a úzkostnědepresivní porucha

Dobrý den pane doktore, mám jen jeden krátký dotaz. Dá se úzkostnědepresivní porucha nějak ovlivnit stravou? Trpím díky nervům dlouhodobým nechutenstvím. Večer už téměř nevečeřím. Myslíte, že může kvalitní večeře ovlivnit ranní úzkost. Protože ráno jsou úzkosti a negativní myšlenky nejhorší. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz je sice kmrátký, ale zároveň dosti komplikovaný. Je všeobecně známo, že "stav duše" a "stav těla" spolu úzce souvisí a že vyvážená strava zde má vliv. Na druhou stranu si nejsem jist, jestli pouhé zařazení "kvalitní večeře" může ve Vašem psychickém stavu způsobit zásadní zlom k lepšímu, nicméně za zkoušku to stojí. Většinou je ale třeba intervenovat z více stran, v rámci bio-psycho-sociálního pojetí a zahrnout tam krom životosprávy také možnost psychologické a psychiatrické pomoci.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Správné dodržování jídelníčku, myslím, není nikdy na škodu a člověk by na něj měl dbát. Jestli ale strava výrazně ovlivní úzkostně-depresivní poruchu, stejně třeba jako léky, si netroufám tvrdit. Ale myslím si, že tím rozhodně nic nezkazíte. Přeji hezký den.


Zpět na seznam