střídání nálad

Dobrý den Již nějakou dobu mi dělá starost zvláštní střídání nálad. Začalo to asi někdy před dvěma lety, když jsem z ničeho nic začal trpět úzkostlivými stavy kdy mi bylo nepříjemné chodit mezi lidi a má nálada byla v podstatě permanentně ponurá, ale nekladl jsem tomu příliš velký důraz jelikož asi po měsíci bylo zase vše v pořádku. Přibližně po roce se tento stav ale opět vrátil a byl mnohem horší, ze strachu z vycházení se v podstatě stala fóbie a to se začalo podepisovat i na můj osobní život.Vynechával jsme hodiny ve škole a čím dál tím méně jsem se scházel s přáteli a okolím celkově. Rozhodl jsem se tedy vyhledat pomoc a objednal se k psychologovi. Toho jsem navštívil asi pětkrát a opět mi bylo zase dobře jako dřív, tak jsem tedy schůze zrušil a psychologa dál nenavštěvoval. cítil jsem se skvěle, začal jsem utrácet peníze bavit se s lidmi a taky jednat bez rozmyslu. Po chvíli jsem si ale uvědomil, že to také není nejlepší postoj a opět nastala depresivní fáze. Tyto dva stavy se ale začali čím dál častěji střídat a já si toho začal více a více všímat. Nyní jsem se ocitl ve fázi kdy se mi tyto dva stavy projeví někdy i několikrát za den což mě dokáže zmást a také to způsobuje spoustu dalších problému. Je těžké odhadnout kdy přijde jaká fáze jelikož to může být otázka hodin i měsíců. Přijde mi také zvláštní že se střídají dvě tak protikladné nálady. Potřebuji pomoc protože oba dva stavy se zhoršují a nedokážu si představit v co by to mohlo vyústit. Předem děkuji. Oliver
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den Olivere, v podstatě se mohu podepsat pod to, co doporučuje peer poradkyně. Střídání nálad může mít více příčin či vysvětlení, důležité je to, že Vaše potíže se vracejí a tento trend vnímáte jako zhoršující se. Můžete oslovit psychologa, ke kterému jste dříve docházel, popřípadě se krom toho nebo po poradě s ním obrátit na psychiatra.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátil na naši poradnu. Popisujete, jak jste bojoval s úzkostnými stavy, které jste začal řešit s psychologem, což velmi oceňuji. Nastalo zlepšení a pak se začalo projevovat střídání ponurých a velmi dobrých nálad. Z mé zkušenosti vím, jaké to je, když se nálady takto střídají. Začátky byly nenápadné, přestala jsem chodit mezi lidi, já, velmi společenský typ, a postupně se izolovala. Ztrácela jsem zájem o své koníčky a ubývala mi energie. Časem se projevily depresivní stavy, následovalo několik hospitalizací a momentálně se zotavuji. Pokud bych měla v minulosti něco udělat jinak, vyhledala bych odborníka. To vy jste již udělal a pomohlo Vám to. Střídání takto protichůdných nálad je signálem, že potřebujete opět pomoc. To, že jste se obrátil na poradnu, je dobrou známkou Vaší vnímavosti vůči Vašim potřebám. Doporučila bych Vám znovu navštívit odborníka, ať už psychologa nebo psychiatra. A jsem si jistá, že se Vaše střídání nálad upraví. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam