Syn se mi svěřil že má depresi a chtěl se zabít

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda je normální u 16leteho chlapce že může mít depresi a zda se dá vyléčit. Již jsme objednání k psychiatrovi.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokládáme-li za normální to, co je běžné, tak z tohoto pohledu není deprese u 16 letého chlapce běžnou záležitostí. Nicméně není ani vzácným jevem a řekl bych, že věková hranice, kdy se podobné poruchy objeví poprvé se v posledních letech, možná desetiletích spíše snižuje. Psychiatr vám jistě řekne víc, možná by za zvážení stála také psychologická pomoc. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je to nejen možné, ale dokonce to ani není tak ojedinělé, jak bychom čekali - dotazy mladistvých v naší poradně jsou toho také důkazem. Já sama mám zkušenost s depresí za sebou, takže mohu s určitostí tvrdit, že léčit se dá. Začala jsem také u psychiatra a jím předepsané léky byly zpočátku velikou úlevou, po čase jsem ale zjistila, že opravdovou příčinu mých depresí samozřejmě léky nemohly ovlivnit, jen mi pomáhaly v dál trvající nezměněné situaci trochu lépe přežívat. Příčinu svých depresí i to, jak najít řešení, mi pomohly až pravidelné rozhovory s psychoterapeutkou. Můj lékař mě tenkrát na tuto možnost neupozornil, musela jsem na to přijít sama, cítila jsem, že o svých vnitřních trablích musím s někým mluvit, s někým se o ně podělit, že pro jednoho člověka jsou k neunesení. A to jde lépe s někým, kdo není blízký, ale zase je vycvičen k tomu, jak skutečně pomoci. Mohu vám tuto možnost pro syna vřele doporučit. Je skvělé, že se vám syn mohl svěřit a má ve vás oporu. Držím palce, ať nad depresí zvítězí. Jde to!


Zpět na seznam