Syn vyhrožuje sebevraždou

Dobrý den, mám syna 22 let, poslední měsíc se chová velice divně a zhoršuje se to. jeho dědeček měl schizofrenii (nakonec se oběsil). Syn má přítelkyni, se kterou je 3 roky. V poslední době se k ní nechová hezky, začal na ni nepřiměřeně žárlit a vyhrožovat, že si něco udělá. Svěřil sie jí a mé švagrové, že má problém, že má v hlavě "démona" a někdy vůbec neví, co dělá. V noci špatně spí, má noční můry, které měl i v dětství. Ráno mnohdy stává s kruhy pod očima. Jeho stav se vždy zhorší večer. Mě se nechce svěřit, zkoušela jsem to několikrát. Holky mě prosily, abych mu nic neříkala, že mu to slíbily. Jak mu mám ale pomoci? Mám o něj obrovský vztah. Jak s ním mluvit, aby se mi svěřil? O odborné pomoci prý nechce ani slyšet a nám, rodičům, prý to nikdy neřekne... Mám mu říct na rovinu, že o jeho problému vím? Nezhorším to? Děkuji za Vaši odpověď, popřípadě Vám poté dám podrobnější informace.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že jste v těžké situaci. Vyhýbat se problému většinou nepomůže, naopak je dobré projevit zájem, emoční účast, udržet kontakt a přistupovat k problému citlivě, ale otevřeně. V tom se shoduji s odpovědí peer poradkyně, která píše z vlastní zkušenosti.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Ocitáte se v opravdu nelehké situaci. Podle popisu chování Vašeho syna se už nejedná o lehkovážnou věc. Chápu, že se o něj bojíte a ráda byste mu pomohla. Stav, který jsem zažila, se hodně podobá tomu, co popisujete. Mé chování se razantně změnilo, cítila jsem, že mám Temné já, v noci jsem nespala. Ale samozřejmě, každý jsme jiný. Takže rozhodně netvrdím, že by Váš syn musel mít schizofrenii jako já. Každopádně u mě už byla urgentně nutná hospitalizace a lékařská pomoc. Sama bych k Vašemu synovi byla otevřená. A řekla mu, co vím a jak vnímám jeho stav. Ovšem je těžké určit, zdali bude poslouchat. Někdy je nutný razantní krok a přivolat třeba i pomoc RZS. Ale to už jsou krajní případy. I když je to těžký boj, snažila bych se syna motivovat k návštěvě odborníka. Možná by byla i porada s nějakou neziskovou organizací jako je například Fokus. Přeju, ať se situace vyjasní a synovi i Vám se uleví


Zpět na seznam