Synovi se něco pokazilo v hlavě

Dobrý den, už nevím jak dál. Zemřela mi maminka a můj syn po roce se začal chovat nenormálně. Byl na babičku citově vázán. Hlavně začal psát SMS zprávy všem členům rodiny. Hledala jsem pomoc u psychiatra a když se mi syna konečné podařilo přesvědčit aby ho se mnou navštívil, tak mu lékař vystavil zprávu, že odmítá medikaci. Touto zprávou se syn ohání, že je zdráv. Později začal psát SMS o smrti, že se na ni těší atd. Měla jsem o něj strach a znovu vyhledala psychiatrické odd. V Ostrově nad Ohří. Tam mi bylo sděleno že mám zavolat policii a záchranku. Bylo to hodně těžké, ale udělala jsem to. Syn nejprve odmítl, později se nechal přesvědčit a odvezli ho. Jela jsem za ním, paní doktorka vyslechla i mě a zdělila mi že ho nemůže držet násilím, když on nechce a propustila ho s další zprávou, že odmítá léčbu. Takže už se ohání dvěmi zprávami že je zdrav. Situace se stupňuje, ale všichni odmítají pomoc dokud se prý něco nestane /někoho nenapadne atp. Bohužel, přestávám akceptovat SMS, kde mě nazývá lidskou zrůdou, že mám chcipnout atd. Bývalý manžel mé maminky už na něho podal trestní oznámení, protože mu také píše SMS a výhrůžné listy, které připevnění na dveře jeho domu. Nevím co dál... Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že člověk odmítá doporučené léky vůbec neznamená, že je zdráv. Z toho, co píšete vyplývá, že Váš syn již byl psychiatricky vyšetřen, nejdřív v ambulanci, poté v nemocnici v Ostrově. Pro další léčebný postup je mimo jiné také důležité, jak byl jeho diagnosticky uzavřen a jaké je doporučení další léčby. Každopádně chceme-li motivovat svého blízkého k léčbě, není dobré zdůrazňovat, že je nemocný a měl by se tedy léčit. Užitečnější je projevit emoční účast s jeho problémy, podporu a nabídnout pomoc. Často to chce hodně trpělivosti. Jelikož jde o Vaše dítě a jistě se Vás tato situace těžce dotýká, nebylo by možná na škodu, kdybyste vyhledala odbornou pomoc, např. psychologickou, sama. Ta Vám může mimo jiné pomoci najít strategie, jak se synem komunikovat efektivněji. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše situace je velmi obtížná. Tak dobře to znám a slýchám to v mnoha variacích stále dokola. Pokud se psychicky nemocný člověk nechce léčit a nemá náhled na to, co se s ním vlastně děje, lidé v jeho okolí bývají často bezradní stejně jako Vy. Dokud duševně nemocný člověk není přímo nebezpečný sobě nebo svému okolí, nemůže být hospitalizovaný proti své vůli. Často se pak čeká na chvíli, kdy se "něco stane", což musí být nesmírně stresující období. Nemáte však zřejmě jinou možnost, než pokoušet se přesvědčit svého syna, aby se dobrovolně nechal léčit. Buďte mu nablízku a otevřeně hovořte o tom, že o něj máte obavu. Věřím, že se Vám v dohledné době podaří motivovat jej k léčbě. V opačném případě nejspíš opravdu nezbývá než čekat na to, co se stane. Držím Vám palce a přeji vám oběma vše dobré.


Zpět na seznam