Těhotenství

Dobrý den pane doktore, léčím se s duševním onemocněním a snad si mohu dovolit tvrdit, že můj boj je úspěšný. Studuji večerně, pracuji a snažím se žít plnohodnotný život. Již několik let beru léky, tak jak mám a jsem bez ataky. Jelikož je mi 27 let a jsem ve věku, kdy mnoho žen již má děti, chci se zeptat, jak je to u pacientek s psychiatrickým onemocněním? Konkrétně mě zajímá, zda se užívají léky i v těhotenství (z čehož mám ale velký strach) anebo zda je možné léky na dobu těhotenství vysadit za situace, kdy jsem několik let bez ataky? Můj psychiatr mi sdělil, že například olanzapin je do jisté míry "vhodný" i v těhotenství. Moje maminka mi ale řekla, že se bála v těhotenství vzít si i paralen na bolest, že by léky nikdy v těhotenství nebrala. Osobně mám z toho také strach. Na druhou stranu bych nechtěla, aby se mi ataka vrátila během těhotenství. Mohu být vůbec těhotná? Chystám se vše probrat se svým psychiatrem, ale zajímá mě Váš názor. Také budu vděčná za radu peer poradce- jak probíhalo Vaše těhotenství? Brala jste léky během těhotenství? Je to citlivé téma, takže se omlouvám, pokud pokládám příliš osobní otázky, ale ráda bych znala názor ženy, která má takovou zkušenost. Děkuji moc.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dejte v tom na Vašeho psychiatra. pokud je třeba užívat v těhotenství psychiatrické léky, pak je v dnešní době slušná nabídka těch, které jsou považovány za bezpečné. O těch, které bezpečné nejsou, je to dobře známo. Měl jsem v péči více žen, které musely během těhotenství užívat léky a dopadlo to dobře. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz nechám s ohledem na odbornost především na našem panu doktorovi. Já sama jsem v době, kdy jsem byla těhotná, ještě léky na psychický stav nebrala, takže nemohu sloužit svou vlastní zkušeností. Dovolím si jen v obecné rovině zmínit, že od dob, kdy byla těhotná vaše maminka, se ve vývoji bezpečných léků určitě hodně pokročilo. Také si vzpomínám, že v době mého mládí se těhotným zakazovalo úplně všechno - a mnoho z toho je dnes dovoleno, nebo v některých případech dokonce pro zdraví matky i dítěte doporučováno. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že narození prvního dítěte je -kromě veliké radosti - také nápor na psychiku. Musíte zcela změnit svůj navyklý život, jste vystavena i nečekaným zkouškám, probdělým nocím a pláči bez známé příčiny, nejsou to jen radosti - a proto je důležité být v dobrém psychickém stavu. Pokud k tomu napomohou bezpečné léky během těhotenství i po porodu (nebo jsou-li k tomu dokonce nutné), rozhodně bych se jim nebránila. Přeji vám, ať dobré řešení najdete a ať vám všechny plány hezky vyjdou.


Zpět na seznam