Těhotenství se schizofrenií bez léků

Dobrý den, sháním co nejširší počet názorů na těhotenství se schizofrenií bez léků. Léčím se více než 15let, průběžně jsem prodělala mnoho atak a brala různou medikaci. Zkoušela jsem i s lékařem léčbu bez léků. Je mi dost let a přeji si s přítelem založit rodinu. Ale máme velké obavy, aby se nám nenarodilo postižené dítě, když bych brala jakoukoliv psychiatrickou medikaci v jakémkoliv množství. Obáváme se i,že by se to mohlo podepsat na pozdějším stavu dítěte,až by se narodilo a vyrostlo. Existuje nějaké nařízení kdy člověk, léčící se na psychiatrii a pobírající plný invalidní důchod, musí brát léky v těhotenství? Existuje nějaká oficiální alternativní léčba, kdy člověk nebere léky a je např.častěji monitorován a dochází na terapie apod.? Existuje nějaké sdružení, komunita nebo ústav v ČR, kde se ženy se schizofrenií v těhotenství bez léků, léčí? Existuje nějaká studie na toto téma? Ke komu je možné dojít to prokonzultovat? Děkuji, hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těhoteenství bez léků je samozřejmě ideální stav. Bohužel, někdy to není možné. Na tom je třeba se dohodnout s lékařem, který Vás má v péči. Existují léky, u kterých nebyl prokázán vliv na vývoj plodu a které jsou běžně k dispozici, dále se doporučují častější kontroly a psychoterapie. Všechny podrobné informace na toto téma by Vám měl poskytnout Váš psychiatr.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce sdílím v poradně své vlastní zkušenosti s životem s psychickými obtížemi a zotavením se z nich. S diagnózou, kterou uvádíte a tedy ani s léky, které užíváte, však vlastní zkušenost nemám. Mezi mými klienty je však otázka mateřství s psychiatrickou medikací často diskutované téma. Zdá se mi však, že v této záležitosti nelze postupovat jinak, než zcela individuálně, případ od případu. Přijde mi skvělé, že se o možnosti své léčby takto aktivně zajímáte a k mateřství přistupujete takto zodpovědně. Nenapadá mne však nic jiného než vše podrobně a velmi otevřeně diskutovat s vaším ambulantním psychiatrem. Pokud vás zná již delší čas, dokáže jistě posoudit, jaký způsob léčby by pro vás byl nejvhodnější a pro těhotenství nejšetrnější. Ve hře jsou totiž samozřejmě dva aspekty - zdraví miminka, ale také vaše psychická stabilita, která je pro zvládání nároků mateřství nesmírně důležitá. Upřímně vám přeji hodně zdraví a štěstí v naplňování vašich životních přání.


Zpět na seznam