Tehotenstvi vs Lyrica

Dobry den, lecim se s uzkostnou poruchou a zjistila jsem, ze jsem cerstve tehotna, uzivalam jsem Lyrica 75 mg rano a quetiapin 25 mg vecer. Lyricu se snazim vysazovat druhy tyden, ted ji beru ob 3 dny tech 75mg, zatim se u me projevily pocit na zvraceni, paleni zahy, uzkost, poceni, zvladam to, ale mam spatny pocit z toho, ze ji jeste beru. Nejradsi bych ji zmenila za jiny lek, doslechla jsem se totiz o jejim teratogennim ucinku na plod, a z toho mam strach. Napadaji vas nejake vhodnejsi leky na vysazovani? S vysazovanim mam dobrou zkusenost, ale potrebuju je vysadit postupne. Muj psychiatr mi doporucil vysadit, pry beru malou davku a v pripadne potizi brat Lexaurin. Potrebovala bych nejaky lek, z ktereho nebudu mit uzkost, pri postupnem vysazovani, co treba Argofan? Jedna se mi o prvni trimestr. Je lepsi vysadit ze dne na den a uklidnovat se Lexaurinem, nebo nahradit jinym lekem a ted postupne snizovat? Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u léku Lyrica se podávání v těhotenství nedoporučuje, resp. může se podávat "je-li to nezbytně nutné", rozhodnout pak musí lékař. Je to tím, že o tomto léku není v této oblasti dost informací, já jsem o jeho prokázaném teratogenním vlivu neslyšel. V těhotenství se podávají některá antidepresiva, se kterými je v této oblasti dlouhodobrá dobrá zkušenost. Dále se doporučují nefarmakologické intervence, jako např. psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Bohužel vám nemohu radit, to je příliš odborná otázka na mně. Napadá mně jedině teoreticky, nevím, zda chodíte do práce, pokud ano, možná byste mohla jít na nějakou dobu na neschopenku, prostě jde mi o to, abyste měla klid, nestresovala se příliš a mohla pracovat na vysazení, odvykání, apod. Přeji Vám, ať těhotenství proběhne zdárně a máte zdravé miminko!


Zpět na seznam