Test ,,maska" na zjištění schizofrenie

Dobrý den, chtěl jsem vás poprosit o váš názor. Udělal jsem si z legrace test s otáčející maskou a zjistil jsem, že nejsem schopný vnímat tu iluzy. Udělal jsem si i testy s dalšími maskami se stejným výsledkem. Pouze když masku zastavím v poloze kdy je maska vypouklá na druhou stranu, tak tu iluzy vidím. Ale, když jsem si udělal test s otáčející maskou ,,Chaplina" tak tam jsem tu iluzy viděl dobře i při otáčení. Žádné jiné příznaky schizofrenie nepozoruji. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli byste doporučil navštívit odborníka. Děkuji za váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, schizofrenie je onemocnění, pro které je typická především změna vztahu k realitě, který byl do propuknutí nemoci v souladu s dosavadní zkušeností. Zkrátka, svět se pro člověka stává nesrozumitelným, význam věcí, které měly v paměti své pevné místo, se vytrácí, Následkem toho vznikají bludy (např. přesvědčení, že je člověk někým či něčím ovládán, pronásledován, kontrolován, často se vyskytují halucinace, zejména hlasové. Člověk upadá do vnitřní izolace, což se projeví ve vztazích, selháváním v práci či vě škole, okolí si toho většinou všimne. Pokud se Vás něco podobného netýká (máte normální vztahy s lidmi, chodíte úspěšně do práce či do školy, zkrátka žijete normálním životem, byl bycv klidu, test s otáčející se maskou nemusí nic vypovídat. Pokud máte o sebe obavy, samozřejmě odborníka navštívit můžete.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz, ve kterém se doptáváte, zda máte navštívit psychiatra. Upřímně řečeno, nikdo Vám nemůže zakázat konzultaci s odborníkem. I já bych zašla za odborníkem, pokud bych měla pochybnosti, že s mým vnímáním světa není něco vpořádku. Pokud se ve Vašem životě něco děje , co Vás znepokojuje, co není běžné, určitě vyhledejte pomoc. Pokud se jedná o diagnostiku pomocí testu "maska" , jsem já osobně k tomuto skeptická. Nedomnívám se, že odpovědi v testu jsou směrodatné k určení diagnózy jakou je schizofrenie. Moje osobní zkušenost je , že samotní psychiatři ani po první atace diagnózu neurčují /nesdělují/. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam