těžká životní situace

Dobrý den.U mého manžela v říjnu 2018 diagnostikovali lékaři rakovinu slinivky. Byl na operaci a proběhla řada zdravotních komlikací. Já jsem pod neustálým psychickým tlakem a trpím s mým manželem. Nevím jak dál. Prosím poraďte.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vážná nemoc člověka je obrovským traumatem i pro jeho blízké, takže to, co zažíváte je svým způsobem přirozené. Někdy se stává, že takový stres člověk přestává být schopen vlastními silami zvládnout. Tehdy je dobré se obrátit na odbornou pomoc, psychologickou, někdy i psychiatrickou. Krom odborných ambulancí v podobných případech mohou pomoci krizová centra. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, v posledních letech jsem zažila několik podobných krizových situací v nejbližší rodině a dovedu si představit, čím procházíte. Obavy o zdraví a budoucnost našich nejbližších jsou asi tím nejhorším, čemu člověk v životě čelí. Mně osobně pomáhalo o tom mluvit a čerpat podporu v podobě porozumění a účasti dalšího člověka, i když mi fakticky samozřejmě nijak nemohl pomoct. Protože jsem těch krizí v rodině měla několik blízko za sebou, využívala jsem k tomu sezení u psychoterapeutky. Ověřila jsem si totiž, že i nejlepší přítelkyně by tolik těžkých hovorů neunesly, snažily by se mi dávat „dobré rady“ (které ovšem moc nepomáhají) a ještě bych měla pocit, že je zatěžuji a stejně bych toho od nich potřebovala víc. Na terapeutku jsem mohla navalit vše, co mě tížilo, vylila jsem u ní hektolitry slz a čerpala útěchu z toho, že mi někdo rozumí, neodsuzuje mě a trpělivě se mnou pobývá v těžkém tématu. Další věcí, která mi pomáhala, byly procházky přírodou, pomyšlení na těžké situace mých známých (a tedy, že nejsem sama, kdo něčím podobným musel projít) nebo četba. Ale dovedu si představit, že jsme každý jiný a někdo naopak potřebuje zapomenout a vyhledává rozptýlení aktivnějšího typu. Držím vám palce a přeji hodně sil.


Zpět na seznam