Tiky jsou pohybové i orální, zhoršování je pomalé, ale jisté

Dobrý den, už 4 roky mám chronické bolesti hlavy (od 16 let), motorický neklid, oboje mám písemně od doktorky z neurologie. Odmala mám tiky, ale nikdy to nebylo nic hrozného, bohužel tak posledního půl roku se mi zhoršují, možná je to stresem co já vím, jediný co s naprostou jistotou vím, že kdykoliv mi může přes záda přejet mráz a následně začnu mít silné záškuby hlavou a horními končetinami do (většinou) levé strany a u toho se mé hlasivky rozhodnou vydávat skřeky a jiné zvuky. Lidi se mě lekají, když se to stane a stává se mi to naprosto všude. Nevím co s tím dělat, unavuje mě to, nevím kam jít pro radu, většina lidí se ode mě odvrací, jako bych byla monstrum, či co.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tikové poruchy lze léčit npoté, co je pacient neurologicky, popřípadě psychiatricky vyšetřen. K jejich vlastnostem patří, že tiky nabírají na intenzitě v souvislosti se stresovou zátěží člověka, který je jimi postižen. Na tom, jak stresu čelit a jeho tlak minimalizovat lze pracovat v psychoterapii. Možná je také psychofarmakologická léčba, používají se některá antipsychotika, antidepresiva, také psychofarmaka jiných skupin, podle přidružených potíží. Tuto léčbu vede psychiatr nebo neurolog, na základě potřebného vyšetření. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete své trápení s tiky spojenými s vydáváním různých zvuků a skřeků, které Vás přepadá kdykoliv a kdekoliv. Věřím, že to musí být velmi náročné, zvláště pokud se setkáváte s nepochopením ve svém okolí a ještě se potýkáte s chronickými bolestmi hlavy. Již jste v péči neuroložky, tak předpokládám, že je o Vás po této stránce postaráno a všechna vyšetření týkající se neurologie máte v pořádku. Přesto potíže přetrvávají. Máte podezření, že by to mohl zhoršovat stres, což může být příčinou velkých nesnází. Zkuste si nejdříve vytvořit ve svém každodenním životě prostor pro relaxaci a odpočinek. Najděte si čas na své záliby. Pokud by i nadále nedocházelo ke zlepšení, konzultujte svůj stav se svojí neuroložkou. Případně můžete využít některý z užitečných odkazů: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam