Tiky u ditěte

Dobrý den, řešíme tiky u dcery- 7. let. Tiky se objevily cca ve 3 letech, když už dcera chodila do školky. Od té doby se mění a zintenzivňují, nebo bylo i období bez výskytu.v mladším věku především mrkala, to jsme si mysleli, že se jedná o problém s očkami, ovšem očka v pořádku. Po té se přidávaly např. Výkopy nožkou, rukou... období prázdnin třeba skoro úplné vymizení... v předškolním a teď už školním věku se jedná o kombinaci všeho- pohyb rukou, výskoky, posmrkávání a hlasové” odkašlávání”. V případě soustředění( domácí úkol) klid, v případě radosti- blbnuti s dětmi, se více tiky projevují. V noci klid. Jinak šikovná, nadaná, sportovně založená, aktivní dítě. Začali jsme řešit na neurologii,EEG v pořádku, na magnetickou rezonanci a delší vyšetření čekáme.... bývá to u dětí opravdu běžné? Máme strach, v pozdějším věku už by to ve společnosti mohla být pro ni překážka. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u dětí tohoto věku jsou tiky mnohem častější, než tomu je u dospělých. Zpravidla se zhoršují ve stresu, který může představovat i normální změna (např. škola) v životě. S dospíváním pak tiky většinou slábnou, často i zcela vymizí. Pokud máte velké obavy, je možné se krom neurologa také obrátit na dětského psychiatra.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel přímé zkušenosti s touto problematikou nemám. Mohou to být projevy obyčejného neklidu, možná se to v budoucnu stane překážkou. To bohužel posoudit nedokážu. Snažíte se mít situaci pod kontrolou, zařídili jste vyšetření. V takové situaci bych postupovala stejně. Snažila bych se i o konzultaci s dětským lékařem, který by vaší dcerku měl znát. Přeji hezký den.


Zpět na seznam