Tourettov syndrom

Zdravím, mám astmu a kašlem deň noc bez prestania ale priatel mi tvrdi ze si vsimol popri kaslani namne aj rôzne tiky napr.mrkam ocami alebo si chofim rukami po tvari alebo sa vraj skriabem ci bijem nie nejak extremne kedze ja sa to neuvedomujem ale asi dost ocividne. Ja by som sa chcela spytat ako to mozem vyriesit ci potlacit ci existuju nato nejake lieky ??? Dakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Touretteův syndrom jako tiková porucha s vokální složkou se objevuje většinou již v dětství. Máte-li u sebe podezření na podobné potíže, je třeba podstoupit odborné vyšetření, tikovými se zabývají neurologové a pak také psychiatři, většinou ti, kteří mají erudici i v dětské psychiatrii. Teprve pak lze hovořit o eventuální léčbě, která projevy zmírní, většinou však zcela nepotlačí.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. S déle trvajícími tiky vlastní zkušenost nemám, jen občas se mi stalo, že se mi při velké únavě a vyčerpání objevil tik v oku, ale poté, co jsem si odpočinula, tik rychle přešel. Podle toho, co jsem si přečetla o ticích a jejich léčbě, záleží na tom, jak závažný problém je. Jestli se jedná o přechodnou, či chronickou poruchu, motorickou či vokální, nebo kombinovanou. Závažnější poruchy se léčí pomocí psychofarmak. Myslím, že by bylo dobré navštívit odborníka - psychologa, případně psychiatra a poradit se s ním. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam