Tourettuv syndrom

Dobry den,syn 13 let ma Tourettuv syndrom. S tiky bojujeme asi od 5 let. Nyni se jeho stav hodne zhorsil,kdy ma zaskuby celeho tela a dela zvuky. Je z toho uplne vyrizeny a my take. Neudrzi ani piti. Mame Aripiprazol. Uziva ho 14 dni a zadne zlepseni nevidime. Kdy by mohly leky zabrat? Dekuji P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u Torettova syndromu je třeba čekat na rozvoj účinku léků déle, jde spíše o měsíce. Přestože jde pravděpodobně o vrozenou poruchu, lze také uplatnit psychoterapii.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nejprve mi dovolte, abych ocenila Vaši snahu a úsilí při podpoře Vašeho syna, jste skvělá maminka. Osobně nemám zkušenost s lékem Aripiprazol. Ale jak jsem se mohla informovat, je právě tento lék doporučován k léčbě tikových poruch a vyznačuje se příznivými účinky ve farmakoterapii, v léčbě Tourettova syndromu u dětí. Pokud máte obavy, i kvůli zhoršenému stavu syna, jak popisujete, zkuste se poradit s lékařem Vašeho syna nebo se i zeptat, po jaké době užívání tohoto léku by se měly objevit příznivé změny. Někteří lékaři volí k léčbě i jiná antipsychotika či neuroleptika, která nemají tak výrazné nežádoucí účinky, ale pomáhají zmírnit tiky, umožňují pokud možno normální fungování. Třeba Vám může lékař nabídnout i jinou medikaci či další druhy léčby, jako např. psychoterapii zaměřenou na odolnost vůči stresu, protože právě při stresu se tiky zhoršují. Rodiče dětí s Tourettovým syndromem se obrací i na různá sdružení, organizace, nejen se svými dotazy, ale sdílejí i společné téma (Tourettův syndrom) a mohou si tak vyměňovat své zkušenosti v léčbě této poruchy, i s vědomím, že na to nejsou sami. Doufám, že jsem mohla pomoci a přeji Vám i synovi hodně štěstí a hlavně zdraví.


Zpět na seznam