Tourettuv syndrom

Dobrý den,mám 10 letou dceru.Asi před 3 lety silně mrkala očkama a krčila čelo.Pedopsychiatrička to uzavřela jako přechodná tiková porucha.Občas se to od té doby zopakovalo ve velmi slabé míře,spíš víc mrkala.Teď měla kašel a u něj začla vydávat zvuky jako by tím potlačovala kašel.Lékařka na ORL,u které jsme zrovna byly-léčí dceru na reflux,mi zajistila hned psychiatrické vyš.Ta samá lékařka jako kdysi,mi řekla,že má tourettuv syndrom a dala jí Haloperidol kapky na vokální tiky.Dcera je zdravá,dobře se učí,ve škole problémy nemá,není hyperreaktivní,nemá žádné další přidružené onemocnění,které často u TS uvádějí. Prostě se mi tomu,jako každé matce, nechce uvěřit. Nemůže se mýlit?Projela jsem internet ,jako zdravotníkovi mi hned naskakují obrázky sebouškubajících lidí,kteří opakují různá slova. Prostě ty těžší projevy.Na internetu se k tomu moc nepíše,rodiče tam často popisují děti s horšími problémy,které se spíše stupňují než mírní...Musí vžy dojít k tomuto? Může třeba mít jen velmi mírné projevy napořád? Nebo se to vždy zhorší, může být bez projevů i roky nebo budemít projevy pořád? Děsím se budoucnosti...škola,soukromý život,práce,děti...Doteď byla zdravé dítě .Můžu jí ještě nějak pomoci,aby se tiky projevovaly co nejméně nebo nejlépe byla co nejdéle bez nich? Čaje,vitamíny..bere Magne B6 a rybí tuk a Bkomplex. Je to teď asi 3 dny od určení dg,takže se omlouvám za otázky. Určitě se poptám i naší lékařky,ale chtěla bych znát více názorů z různých úhlů.děkuji za Vaši odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jelikož přesnou příčinu Tourettova syndromu neznáme (a to i přes dnes popisované změny funkční aktivity nekterých částí mozku, které se týkají i dalších tikových poruch) je jeho diagnostika odkázána především na klinické příznaky. Ty mohou být chápány jako tiková porucha s vokálními projevy. Zdaleka ne vždy musí svým obrazem odpovídat vžitému stereotypu těch nejtěžších případů, které popisujete. Může jít o přechodnou periodu, s dospíváním se nejednou stav zlepší až vymizí. Podáváním antipsychotik se psychiatři snaží dosáhnout zmírnění projevů, popřípadě zastavení tikové periody a bývá často přechodné či občasné. Krom haloperidolu se dnes používají také novější antipsychotika 2. generace a další psychofarmaka. Vitaminy skupiny B se u tikových poruch podávají o dávkování se poraďte s lékařkou dcery. Vhodná je také psychoterapie zaměřená na odolnost vůči stresu a jeho eliminaci, protože ve stresu se projevy tikových zhoršují. Takže doporučuji neklesat na mysli, fakt, že Vaše dcera je bezproblémové dítě bez poruch chování či další neurotické symptomatiky je z prognostického hlediska příznivý. Je zde také možnost konzultovat problém osobně s jiným odborníkem, popřípadě s dětským psychologem.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s diagnózou nemůžeme poradit a jak se onemocnění může vyvíjet, to musí posoudit lékař. Napadá mě, že pokud si nejste jista správnou diagnózou ze strany psychiatra, můžete se zkusit obrátit na neurologa, zda by vám diagnózu potvrdil, či vyvrátil. Obecně lze říci, že tiky mohou zesilovat v tenzi, zaměřila bych se později na relaxační cvičení pro děti, nebo třeba jógu. (Můžete si nechat poradit například i ve speciálně pedagogickém centru, kde by měli cvičení znát.)


Zpět na seznam