Toxická psychoza

Dobrý den, dcera snědla v Amsterodamu brownie s marihuanou a dostala se do hrozného stavu, silná derealizace, která ji neopustila a v tomto stavu zůstala. Stanovena diagnóza toxicka psychoza a nasazen Rispen, po měsíci zhoršení, nasazen 10 mg Olanzepin, zlepšení, po 4 měsících přechod na Rxilti 2 mg a 5 mg Olanzepinu kvůli tloustnutí a ztrátě menstruace. Od té doby plíživé zhoršení derealizace, proto po měsíci rxulti 3 mg a 10 mg Olanzapinu, posledních 10 dni rapidní zhoršení, dcera je strašně unavená a derealizace výrazně horší. Kontrola za měsíc, na urgenci u psychiatra na recepci žádná zpětná vazba. Prosím o radu, dcera začíná upadat do stavu apatie a mluví o tom, že jí není pomoci, že asi zešílí. Jen leží, pláče. Prosím o radu. Dekuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud toxická psychóza během několika týdnů neodezní, je třeba, aby psychiatr znovu zvážil, zda jde o správnou diagnózu. Nepopisujete, jak psychóza probíhala, ale derealizace se projevuje také u depresí a dalších poruch. To, co popisujete na konci dotazu na to upomíná. Je-li Vaše dcera v takovém stavu, je na zvážení hospitalizace, nebo využití krizových služeb. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám podobnou vlastní zkušenost ani nejsem odborník, ale protože NUDZ přeci už zase (po přestávce od 60. let) zkoumá léčivé účinky psychotropních látek, zkusila bych se obrátit na ně. Ráda bych věřila, že i na podobné stavy by měla pomoci psychoterapie (nejen chemie), ovšem s terapeutem, kdo má s těmito stavy zkušenost. Představuji si, že ve stavech navozených psychotropními látkami naše duše/psychika zažívá události trochu jako v jiné dimenzi, ale to neznamená, že pro ni nejsou traumatickými zážitky podobnými z obyčejného života. Jen jsou pak hůře přístupné. Ale léčba by tedy i v tomto případě měla obsahovat pokusy jak se v rozhovorech k těmto zážitkům přiblížit/dostat, aby mohly (podobně jako ty "obyčejné" traumatické zážitky) být nějak zpracovány a přestaly na nás působit tíživě, aby mohly odeznít. Pokud terapie pomáhá po tragédiích, jako jsou úmrtí, znásilnění a podobná traumata ve vědomém stavu, mohla by pomoci i při zážitcích ze změněných stavů vědomí. Možná může trvat déle a nejspíš vyžadovat odborníka znalého těchto stavů. Jak píšu, je to jen mé přesvědčení, ale na vašem místě bych nespoléhala jen na léky (i proto, že jich už máte vyzkoušeno nějak hodně). Moc držím palce!


Zpět na seznam