toxicka psychoza

dobry den. myslim si, ze trpim toxickou psychozou. problem je v tom ze mi je 15. vim ze s tim musim neco delat, ale nechci aby to slo jakkoliv pres rodice. prosim pomozte mi. uz nevim co je real a co ne.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, máš-li obavy, že trpíš toxickou psychózou, předpokládám, že to dáváš do souvislosti s užíváním nebo s užitím drog. V našich podmínkách mají tento potenciál nejčastěji pervitin, kanabis nebo halucinogeny. První pomocí je vždy úplně přestat drogy užívat. Přetrvávají-li potíže i nadále, je třeba odborné péče, a to čím dříve tím lépe. Chápu, že máš strach, aby se to rodiče nedověděli, nicméně myslím, že psychické zdraví je důležitější. Zkus popřemýšlet o tom, co Ti doporučuje naše peer poradkyně. Poradenské služby v této oblasti poskytují tzv. kontaktní centra, v Praze je to např. Sananim. Dále se můžeš obrátit telefonicky nebo e-mailem na Linku bezpečí. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Píšete o své obavě, že trpíte toxickou psychózou. Předpokládám tedy, že nějakým způsobem užíváte návykové látky a trápí Vás současně nějaké závažné psychické obtíže. Vzhledem k Vašemu věku chápu, že máte o to větší obavu z potíží, které by ze strany rodiny i školy mohly plynout z Vašeho přiznání se k rizikovému chování, jakým experimentování s drogami bezesporu je. Nicméně máte celý život před sebou a pokud máte opravdu potíže s rozlišením toho, co je realita a co ne, je třeba situaci řešit a se svými potížemi se svěřit někomu z lidí ve vašem okolí. Nějakému člověku, kterému důvěřujete. Vzpomínám si, že když jsem měla poprvé navštívit psychiatra, také jsem se trápila tím, co si o tom bude myslet mé okolí, moje rodina, kamarádi, kolegové v práci. Pak jsem si ale uvědomila, že jde o vážnou věc a že moje psychické zdraví má přednost. A nakonec se mé okolí s mými potížemi vyrovnalo poměrně hladce a poskytlo mi potřebnou dávku porozumění a podpory. Chodíme s kolegy na střední školy a hovoříme zde se studenty o duševních obtížích. Často se tam setkáváme s tím, že třídní učitel nebo výchovný poradce dokáže svému studentovi být oporou a nasměrovat jej na další pomoc. Nenašel by se na Vaší škole kdokoli, ke komu máte důvěru? Nebo někdo z Vaší rodiny? Seberte odvahu a zodpovědnost za svůj budoucí život a oslovte někoho z dospělých. Věřím, že se setkáte s porozuměním a ne s kritikou. Držím Vám všechny palce!


Zpět na seznam