Trittico - nástup účinku

Dobrý den, zhruba od začátku dubna (kdy se měnil čas) jsem začala mít problémy se spánkem. V noci jsem se budila s bolestmi břicha. To bylo hned po probuzení sevřené nervozitou. Souviselo to ještě s dalšími okolnostmi - myslím si, že s přepracováním, náhodným setkáním s bývalým partnerem, rekonstrukcí bytu. Postupně se u mě začaly víc a víc objevovat úzkosti. Neuchopitelné obavy z toho, že neusnu, že se mi rozjede autoimunitní onemocnění zažívání, se kterým se dlouhodobě léčím. Do toho se pak přidaly i zdravotní problémy jiného charakteru a obavy z toho, abych si zvládla udržet práci a čerství vztah. Dlouhodobě docházím na psychoterapii, ale paradoxně mám pocit,že se mi za poslední 2 roky úzkosti zhoršily. Nyní mi psychiatr předepsal Trittico. Beru 2/3 4 dny, docela spím, ale občas se stále budím s pocity sevřeného břicha od obav a přes den stále bojuji s pocity nervozity, bušením srdce, občas bolestmi břicha, i když je to lepší než před začátkem užívání. Je možné, že se to ještě časem srovná a budu zas schopná normálně fungovat? Rozvine se ještě více účinek? Také jsem se chtěla zeptat, jestli mi tyto léky nemohou zhoršit potíže se zády, protože mě po začátku užívání začaly bolet? Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v podstatě o všech běžně ordinovaných antidepresivech lze říci, že jejich nástup účinku se rozvíjí pozvolna, během týdnů. V případě těch antidepresiv, která podporují spánek a mezi která patří i Trittico, dochází ke zlepšení spánku od počátku užívání, zatímco na antidepresivní a anxiolytický (potlačující úzkost) účinek je třeba počkat. Tato antidepresiva jsou někdy používána i při čistých poruchách spánku, tedy bez příznaků úzkostia deprese. V případě Trittica je dávka k pouhé podpoře spánku většinou mezi 25 - 100mg, zatímco antidepresivní dávka se pohybuje mezi 100 (většinou 150) - 300mg. O antidepresivech nelze přesně říci, že některá jsou "slabší" a jiná "silnější", záleží zde na tom, které cílové struktury v mozku antidepresivum ovlivňuje (podle toho se antidepresivna dělí do skupin), na velikosti dávky a individuální reakci pacienta.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsme rádi, že jste se obrátila se svým dotazem na naši poradnu. Když čtu Vaše řádky, chápu Vaše obavy i velkou únavu, kterou Vaše současné potíže přinášejí. Já osobně reaguji poruchou spánku na všechny náročnější situace a stejně tak jsem zažívala i probouzení s bolestmi a úzkostmi. V mém případě bylo příjemné se probouzet, ale ve chvíli, kdy jsem procitla, mě sevřela úzkost, děs a jako facka přišly i bolesti. Svoji léčbu jsem také začínala Tritticem. Zázračně jsem po něm začala spát a cítit se lépe, ale za pár týdnů jako by jeho účinek vyprchal a v té době mi byla diagnostikována deprese a abych mohla spát, dostala jsem silnější léky, jejichž množství si už několik let upravuji podle svých potřeb. Dokonce jsem měla i několikaměsíční období, kdy jsem léky na spaní nepotřebovala vůbec. Ptáte se, jestli budete zase schopná normálně fungovat. Myslím si, že ano. Věřím tomu i u sebe a učím se být trpělivá. Někdy je mi lépe a někdy zase hůře, ale rok od roku se to lepší. V současné době, jak píšete, jste hodně přetížená a je toho hodně, co Vás tíží. Zkuste si ulevit a některá břemena ze svých ramen shodit. Mám zkušenost, že mé bolesti zad byly úzce provázány s velkou psychickou zátěží. Považuji za důležité, že docházíte na psychoterapii a jsem přesvědčena, že Vám pomůže. Navštěvuji psycholožku a dva roky jsem docházela na skupinovou terapii. Tomuto vděčím za lepší dny, které již dlouho převládají nad těmi horšími. Totéž přeji i Vám!


Zpět na seznam