Účinek antidepresiva

Užívám 13tydnu Eliceu 10mg,rano a v poledne, Mirzaten 45mg večer 4tyden.K tomu ráno a v poledne Rivotril 0,5mg.Rano stále pociťuji uzkost a tíseň. Myslíte, že antidepresiva ještě nenastoupila v plné síle?Obracim se na vás již podruhé, se svou lékařkou mohu komunikovat pouze telefonicky.D děkuji za váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ono také záleží na tom, zda mají Vaše úzkosti nějaký reálný zdroj, ani antidepresiva nemusí být všemocná. Každopádně po 13 týdnech, což jsou vlastně 3 měsíce, pokud jsou antidepresiva bez dostatečného účinku, je čas zamyslet se nad tím, zda léčbu nějak neupravit. Psychiatři v této nelehké době sice mohou ordinovat tzv. distančně, ale v případě zhoršení pacienta by si na něj měli v ambulanci udělat čas. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, co se léků týče, správně se ptáte na dobu, kdy by měly začít zabírat, protože pak se někdy už pozná, zda je máte nasazeny správně. Já osobně nemám ráda léky pouze na uklidnění, což je také Rivotril a obvykle před ním varuji, tedy před jeho pravidelným a dlouhodobým užíváním, protože je návykový. Hodně záleží na tom, zda vám případná závislost vadí, či ne, třeba vzhledem k věku, nebo jiným okolnostem. Brát ho několik týdnů je podle mě v pořádku, já podobný medikament užívám nárazově, psychofarmaka beru dlouho, přes deset let a mám asi třetí balení těch léků na zklidnění. Někdy, když se necítím dobře, mi pomáhá odhlédnout trochu od léků a přemýšlet nad tím, co ve mně vlastně danou úzkost, či třeba v mém případě často pláč, vlastně vyvolalo. Možná to zní banálně, ale i člověk, který má prokazatelně psychické obtíže, přece nemá vždy úzkost a psychickou nevolnost jen tak. Poměrně často se může vázat k nějaké vzpomínce, úvaze, souvisí s komunikací s druhými, s traumaty. Za daných okolností, kdy nemůžete s lékařkou mluvit osobně, vám to také může scházet, její podpora tváří v tvář., hraje to důležitou roli. Budu držet palce, abyste dané stavy zvládla.


Zpět na seznam