Účinky antidepresiv

Dobrý večer.Trpím panickou poruchou a víc jak čtyři roky uzivam antidepresiva Cipralex.Zkoušela jsem vysadit,ataky se vrátily,užívám tedy znova.Dva roky jsem byla bez potíží,nyní se vrátily ataky,dokonce s kolapsem a krátkým bezvědomím.Je možné,že přestaly léky působit a je třeba je vyměnit za jiné? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, někdy se to stává, nicméně po vysazení léků a návratu potíží je třeba v případě antidepresiv opět vyčkat na nástup jejich účinků, což může trvat týdny. Podrobněji Vás informuje psychiatr, který vás léčí. V případě úzkostných poruch se také uplatňuje psychologická léčba - psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám také zkušenost s úzkostnou poruchou, ačkoli ne panickou (mám úzkostně-depresivní poruchu) a moje zkušenost je, že opravdu se zbavit příčin úzkosti mi pomohla pravidelná delší psychoterapie. Léky byly velikou úlevou, ale dokud jsem se nenaučila jinak smýšlet o sobě i o světě, byla bych jich potřebovala stále víc, aby mi bylo aspoň trochu přijatelně. Pokud bych sama o sobě dál smýšlela tak nelaskavě, nevážila si sama sebe a nic na sobě neuměla ocenit, jak jsem byla zvyklá, pokračovala bych v sebe-deptajícím vnitřním dialogu, který v podstatě trvá 24 h denně, 365 dní v roce. Pak by nebylo divu, že bych postupně měla strach úplně ze všeho. To jsem se naštěstí odnaučila. Panická úzkost je něco jiného, přesto věřím, že by vám pomohlo odhalit, co vaši úzkost a paniku způsobuje, protože to vůbec nemusí být vědomé. Do té doby jsou léky úlevou (a dejte na doporučení lékaře), ale já osobně nevěřím, že mohou odstranit příčinu. Moc vám držím palce, ať nad úzkostí zvítězíte.


Zpět na seznam