účinnost medikamentů

Dobrý den, chci se zeptat jestli má cenu bojovat s depresemi pomocí medikamentů. Jaká je efektivita těchto léčiv. Můj kamarád dlouhodobě pobírá různé prášky a často po nich pouze spí a nevidím u něj žádný posun k lepšímu, spíše trpí. Už jsem vážně unavený ze svých depresí, těžké prokrestinace, nulového libida, zatrpklosti. Nad sebevraždou uvažuji více než je zdrávo, ale často mi to rozum nedovolí dotáhnout dále, než jen k myšlenkám. Každopádně nechci situaci podcenit a řešit ji včas. Propadnout drogám nehodlám, ale vážně už mi docházejí možnosti. Potřeboval bych nějaký endorfinový zázrak na restart života. Dá se řešit medikamenty??
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jde-li o depresi, pak je léčba antidepresivy na místě, zhruba u dvou třetin pacientů dobře zaberou, pakliže ne, jsou na řadě další kroky. Antidepresiva nejsou léky, které by měly člověka uspávat a tlumit, u některých je tomu dokonce naopak. Často záleží také na pacientovi samotném, aby poznal a eventuálně změnil strategie, kterými odolává stresu, protože se může stát, že ty stávající nejsou dost efektivní. K tomu zase může napomoci psychoterapie. Není dobré mít "zázračná očekávání", protože ke změně často musí přispět člověk sám.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že jste se na naši poradnu obrátil se svým dotazem. Mé doporučení z osobní zkušenosti je – vyšetření odborníkem a případné užívání léků - ano. Trpěla jsem depresemi už v období dospívání, a přestože jsem na začátku dospělosti už tušila, že se jedná o deprese, bála jsem se navštívit odborníka právě kvůli lékům. Nechtěla jsem je brát. Trvalo dalších třináct let, než jsem se zhoršila natolik, že už nebyla jiná možnost než hospitalizace a medikace. Zpětně jsem ale za veškerou lékařskou péči vděčná. Velmi dobře si uvědomuji, že se můj stav zlepší jen díky práci na sobě samé. Té jsem ale momentálně schopna právě díky lékům. Třeba se po čase dostanu do stádia, kdy léky nebudu potřebovat vůbec. Znám mnoho lidí, kteří berou psychofarmaka a také znám dost těch, kteří se jim vyhýbají. U první skupiny ale vidím rychlejší posun dopředu. Pokud vám lékař léky doporučí, nebránila bych se. Pokud ne, můžete užívat přírodní přípravky, které zlepšují psychický stav, navštívit psychologa, hledat inspiraci v motivačních videích a knihách nebo dočerpávat „hormon štěstí“ pohybem. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam