Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Úmrtí v rodině a závislost na alkoholu

Dobrý večer, před osmi dny nám zemřel tatínek kvůli nádoru na mozku- bylo mu 66 let. Moje maminka byla ještě před tatinkovym onemocněním závislá na alkoholu, ale většinou byla schopna chodit do prace. Po úmrtí tatínka nechce jíst, spíš jen pije alkohol a mluví jen o tom, že ji tatínek nemiloval a já mám velký strach,že ji nejsem schopná pomoci a že ji ztratíme. Mohli by jste mi prosím poradit, jak ji pomoci? Stále jsme s ní, je s ní i můj pejsek, ktereho ma rada,ale moc se o ní bojím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, stane se, že po traumatické události, kterou ztráta blízkého určitě je, dojde k prohloubení závislosti, zhoršení funkčnosti, při čemž dochází k oslabení kontroly nad emocemi (lítostivost, plačtivost). Celé to má pak charakter bludného kruhu. Aby se z toho člověk vymanil, je třeba s alkoholem skoncovat. K tomu může dopomoci odborná léčba, která často zahrnuje i farmakoterapii, která člověku pomáhá zvládnout úzkosti a výkyvy emocí. Takže dát mamince jasně najevo, jak Vás její problémy trápí a jak Vám záleží na tom jak jí pomoci a pokusit se jí nasměrovat na odbornou péči a pomoci jí s jejím vyhledáním.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že pro vaši maminku je teď důležité mít možnost se ze všech pocitů vypovídat, to by mělo být hojivé - pokud o to stojí. Tedy naslouchání bez posuzování, dávání najevo, že jí rozumíte a že chápete, jak je to pro ni těžké. Takto brzy po ztrátě životního partnera je docela normální, že propadá beznaději a chová se extrémně, ale chápu vaše obavy. Na vašem místě bych dál zkusila nabízet aspoň nějaké výživné nápoje, když jídlo dělá problém, nenechávat ji alespoň první dny příliš o samotě, případně také zdůrazňovat, že je maminka pro vás důležitá a že ji potřebujete – aby měla chuť žít dál i pro vás. Možná i otevřené sdělení vašich obav o ni a sdělení vašich pocitů může mamince pomoci. Můžete jí zkusit nabídnout pár setkání s psychoterapeutem, případně tuto pomoc vyhledat sama, abyste měla oporu a inspiraci v tom, jak na maminku působit. Celá situace je přece těžká i pro vás a i vy sama potřebujete vaše vlastní truchlení prožít, ačkoli je teď asi překryté novou starostí o maminku. Pokud byste měla pocit, že celou situaci nezvládáte, podpora odborníka může být velmi nápomocná. Moc vám přeji, ať to v rámci možností dobře zvládnete.


Zpět na seznam