užívání citalopramu

Dobrý den, zhruba 3 měsíce užívám citalopram, nejprve 20 mg, nyní už 7 týdnů mám zvýšenou dávku na 30 mg. Myslíte, že je normální průběh, že mám ještě výkyvy v pocitech? někdy mi je týden téměř dobře, pak zas změna, kdy cítím pár dní v kuse občas slabší úzkost. Nejsou to žádné velké úzkosti, ale jsou nepříjemné i tak..Občas mívám k ránu třeba kolem 4.hodiny takový neklid a už nemůžu usnout. Je možné, že se to bude ještě postupně zlepšovat, aniž bychom museli zvedat dávku? že k tomu to tělo ještě dojde? Často ještě cítím třes a slabost. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je třeba říci, že reaktivita na antidepresiva vykazuje u pacientů někdy i značné individuální rozdíly. Dále pak také to, že efekt antidepresiv, zejména při úzkostech, se rozvíjí často postupně, důležité je, že se Váš stav zlepšuje, je zde třeba trpělivosti. No a pak je zde také to, co v této poradně často uvádím, že ani léčba antidepresivy nezaručuje, že člověk bude zcela zbaven svých výkyvů nálady a úzkostných sklonů. S tím může pomoci psychologická léčba, tedy psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz ohledně léku Citalopram. Reakce našeho těla na léky je různá, stejně tak i účinek, který se u někoho dostaví dříve nebo později. Pokud Vám byla dávka navýšena, je možné, že je tělo ještě ve fázi zvykání si. Já osobně užívám jiný lék než Vy, docela už delší dobu a mohu říci, že ještě se objevují výkyvy, změny, různé reakce, poruchy spánku apod. Ale na druhou stranu už mě nezasahují tak moc hluboko nebo citlivě, spíše zaznamenám tyto změny jako malé záchvěvy a jinak potom vše probíhá zase v normálu. Občas hraje roli i počasí, např. nyní na podzim jsou tyto záchvěvy častější, ale vím, že bude opět lépe a ze zkušenosti z minula reaguji odolněji na změny. Při nejistotě, obavách jsem tyto výkyvy konzultovala s lékařem (psychiatr), který mi lék předepsal. Po zvýšení medikace se po určitém čase a při stabilizaci stavu zase vracela původní dávka medikace. Držím Vám palce, ať se reakce na lék ustálí a Vám je lépe. Hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam