Úzkost

Dobrý den, mám dotaz ohledně léku Lyrica 75mg. Brala jsem 3 týdny (mám GAD), první dva týdny jsem se cítila dobře, 3. týden se objevila bolest břicha, zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce, nespavost, nevolnost. Lékař doporučil vysadit. Vysadila jsem a cítím úzkosti jako předtím. Chci se zeptat, zda jsou nějaké podobné léky bez těchto vedlejších účinků? A je možné Lyricu brát třeba jednou za dva tři dny? A je možné užívat současně s Prosulpinem? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, možností, jak medikací mírnit projevy generalizované úzkostné poruchy je více. Každý lék může mít různé vedlejší účinky, které se u někoho projeví více, u někoho méně nebo se také projevit vůbec nemusí. Např. Vámi zmíněný lék řada lidí dobře snáší, pravidlo to ale není. To se netýká jen psychofarmak, ale všech dostupných léků. Pokud pacient některý lék nesnese, zkouší se jiná možnost, která by mu mohla lépe vyhovovat. Je k tomu třeba otevřená komunikace s lékařem, o které píše peer poradkyně, medikaci nelze doporučovat po internetu. V případě GAD se také velmi dobře uplatňuje psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost právě s tímto lékem, proto vám k němu nemohu napsat žádné doporučení. Zdá se mi však velmi podivné, že vám lékař doporučil lék vysadit bez nějaké náhradní medikace. Je jasné, že musíte mít opět úzkosti! Ráda bych vám posloužila vlastní zkušeností s lékařem, jakého bych přála každému: mohla jsem s ním naprosto otevřeně mluvit nejen o lécích, ale i o všech svých stavech a obavách a vždy jsme hledali řešení, které mi on mohl doporučit a já jsem s ním byla spokojená (respektoval např. moji zkušenost s antidepresivy, která mi sice dobře zabírala na úzkostnou poruchu, ale zároveň zvyšovala výrazně chuť k jídlu, a chápal, že to nechci opakovat a snažil se mi najít podobný lék, ale s mírnějšími vedlejšími účinky). Moje doporučení pro vás by tedy bylo, abyste buď zkusila s vašim lékařem navázat komunikaci, ve které se dozvíte, co potřebujete, a budete vědět, že vaše názory a potřeby jsou pro něj důležité. A nebo – pokud se vám to s vaším současným lékařem nepodaří – abyste se pokusila najít takového lékaře, se kterým to půjde. Moc vám držím palce, ať se to podaří. Úzkost se zvládnout dá – ale je k tomu potřeba dobrá odborná podpora.


Zpět na seznam