úzkost

Dobrý pane doktore, můj dotaz se týká léku sertralin. Brala jsem ho po smrti manžela několik let. Cca od léta 2018 mě lékař prášek na moji žádost vysadil. Čili od léta neberu nic. V současné době mě přepadává úzkost, strach, deprese, obavy z nemocí, starost o dceru, které na podzim 2011 diagnostikovali karcinom prsu, jsem neustále z něčeho vynervovaná Byla jsem u psychiatra, sertralin mi opět naordinoval. Cca 10 dní beru 50 mg a pak zvýším na 100 mg. Chci se zeptat, za jak dlouho se začne projevovat účinek ? V současné době jsem i zhubla. Chci se zeptat, zda tyto psychické stavy mohou být i příčinou snížení váhy . 11.4. 2019 jsem byla na náběrech, / kontrola na kardio / a kromě zvýšeného cholesterolu byly výsledky v pořádku. Jsem vysokoškolsky vzdělaná žena, ale nějak to ovlivnit nemohu. Děkuji za odpověď. M.K.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, účinek těchto antidepresiv by se měl projevit během 2-4 týdnů, u sertralinu se většinou vyčká na dávce 50mg, která většině úzkostných pacientů stačí, samozřejmě se zohledňuje eventuální předchozí zkušenost. K plnému rozvoji účinku pak dochází ještě o něco déle. Hubnutí bývá častým doprovodem úzkostně depresivních poruch. Ztráta manžela před lety mohla být spouštěčem Vašich potíží a mohla také narušit jakousi životní jistotu, kterou si lidská mysl udržuje pomocí obranných mechanismů. To člověku pomáhá nemyslet stále na to, co všechno se může stát. To se teď promítá do starostí o sebe (strach z nemocí) a o blízké (dcera), což pak přispívá k celkovému úzkostnému rozpoložení a rozvoji depresivních stavů. Zde by se mohla uplatnit také psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám zkušenost s tímto konkrétním lékem. Myslím, že psychické stavy určitě mohou ovlivnit váhu, já zase přibírám a také to do jisté míry přičítám psychickému rozpoložení. Postup vašeho lékaře mi připadá v pořádku. Když je vám lépe, respektuje to a léky vám nenutí, když je to horší, zase je nasadí. Přeji vám i vaší dceři mnoho zdraví.


Zpět na seznam