Úzkost

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně mého stavu. Je mi 20 let, v listopadu minulého roku jsem prodělal plicní embolii a následkem toho i srdeční arytmii. Léčil jsem se několik měsíců, při léčbě jsem pociťoval špatně stavy, kdy mi nebylo nejlépe, měl jsem pocit, že nedokážu přestat přemýšlet, neustále jsem se hlídal atd. Nakonec jsem se vyléčil a vysadil všechny léky. Jenomže mám neustále strach, že by se mi ta arytmie mohla vrátit, stále se kontroluju a do toho si všímám různých tělesných projevů, jako unava, bolest hlavy, pocit tlaku v krku, a když jsem v klidu tak i mám pocit, že mi piska v uších. Vůbec se necítím ve své kůži, jako bych to nebyl já, neustálý strach, nervozita a stres mě unavuje. Neumím vyčistit hlavu a vrátit se zpět do stavu, jako před tím, než se mi stala plicní embolie spolu s arytmii. Chci se tedy zeptat zda-li tyto stavy opravdu souvisí s psychikou. Děkuji za dotaz.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte za sebou poměrně závažné zdravotní komplikace, které mohou ohrozit člověka na životě. Přestože ve Vašem případě naštěstí vše dobře dopadlo, mohlo to ve Vaší psychice zanechat následky a spustit úzkostné stavy. Takovou zkušeností na vlastní kůži pocítil, že ani v mládí se člověku nevyhýbají závažné zdravotní komplikace a za úzkostmi může být obava, zdase potíže nevrátí, nebo zda nepřijdou jiné apod. Úzkosti se často projevují způsobem, který popisujete. V takových případech je vhodná konzultace u odborníka. Můžete oslovit např. psychologa, v případě, že ani v terapii potíže neustoupí, je možné se obrátit na psychiatra.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce sdílím v poradně své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a v případě vašeho dotazu vám mohu opravdu dát za pravdu, že vámi popisované pocity a stavy na vlastní kůži znám a že jsou s velkou pravděpodobností důsledkem psychické nepohody. Mnoho let jsem žila se setrvalou úzkostí, která byla někdy menší a někdy větší. Velmi záhy jsem si však začala všímat, že na můj vnitřní stres silně reaguje i mé tělo. Mám bohaté zkušenosti s únavou, bolestmi hlavy a celého těla, s hypochondrií, pocitem cizího tělesa v krku i s pískáním v uších. Opravdu se naše zkušenost velmi shoduje. Pomohla mi jednak psychoterapie, kde jsem mohla hovořit o tom, co prožívám a čeho se ve skutečnosti bojím. A následně mi pomohlo i užívání léků, protože moje psychické obtíže byly opravdu silné a pouze podpora psychologa mi nestačila. Spolu s úlevou psychickou pak vymizela valná většina tělesných obtíží, které se těmi psychickými spouštěly. Ze své zkušenosti vám tedy mohu doporučit vyhledat odbornou pomoc v případě, že vás obtíže delší čas omezují a snižují vám obvyklou kvalitu života. Ta úleva za to stojí.


Zpět na seznam