Úzkost

Dobrý den,byl mi předepsán lék Tritriko AC75 na úzkost.Zmenila jsem práci,začala po 20letech řídit plus osobní problémy.V nové práci mi odešly záda a začaly se nabalovat další a další věci Neurog mi předepsal remood po něm jsem zkolabovala vůbec mi nesedl.Skoncila jsem na psychiatrii, kde mi napsali zmíněné Trittico,beru ho už měsíc,začátky byly hrozné.Ted se stavy trochu zlepšily,ale vůbec po něm nemůžu spát.Buši mi srdce a připadám si po něm jako bych vypila 10kav.Přehodila jsem si ho po poradě s psychiatrem na ráno,ale spanek stále nepřichází.Jednou za 3dny si vezmu Rivotril na spaní,ale spím po něm jen 2_3hodiny max.Mam strach ho brát je hodně návykový.Myslite si, že se to upraví a budu spát nebo nám to trittico vysadit, protože mi nesedí.Četla jsem,že by se mělo zvýšit dávkování a spánek se upraví, ale už tomu moc nevěřím. A poradíte mi nějaké léky na spaní, potřebuji se vyspat abych mohla fungovat v práci,ale bojím se závislosti. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Trittico u většiny lidí spánek púodporuje, někdo jej užívá jen kvůli poruše spánku. Vy buď na lék reagujete tzv. paradoxně (má opačný účinek, než se očekává), nebo, což je pravděpodobnější, je Vaše nespavost důsledkem úzkosti, na kterou lék nemusí stačit. To je téma na rozhovor s Vaším psychiatrem, jako lékař těžko mohu doporučovat antidepresiva po internetu. Jelikož se v začátku dotazu okrajově zmiňujete o vnějších okolnostech. kdy u Vás úzkosti začaly, bylo by vhodné také zvážit psychoterapii.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám dlouholetou zkušenost s úzkostí, snad vám bude nějak užitečná. Mně osobně velmi pomohla delší pravidelná psychoterapie, ve které jsem poznala, z čeho moje strachy pramení, a postupně je pak dokázala zmírnit na zcela přijatelnou úroveň. Vy se ale ptáte na léky, což nechám především na panu doktorovi. Jako dočasná úleva mi dobře fungovaly léky jako Xanax nebo Lexaurin, ale ty jsou velmi návykové a dobře děláte, že jste si toho vědoma. Dnes občas používám, když se potřebuji vyspat a mám období delších potíží se spánkem, příležitostně Mirtazapin. Je to antidepresivum, takže závislost nehrozí. Spala jsem po něm dobře při pravidelném užívání. To už naštěstí nepotřebuji, ale jako "prášek na spaní" občas mi ho můj lékař doporučil. Hlavně vám ale ještě chci napsat, abyste se nebála vše otevřeně probírat se svým lékařem. Na každého léky působí jinak, někdy někomu starší (méně moderní) lék působí daleko lépe, než ty novější a ani lékaři toto nemohou předvídat. Je tedy na místě být trpělivý a očekávat to i od lékaře; je prostě nutné lék vyzkoušet. A pokud jsou negativní účinky moc nepříjemné a trvají, tak hledat jiný. Držím vám palce, ať nad úzkostí zvítězíte!


Zpět na seznam