Úzkost a alkohol

Dobrý den,mám problém.Hodně dlouho piju a hodně dlouho mám divné psychické problémy nevím ale myslím že je to úzkost.Nechci pít a daří se mi to třeba týden dva,jenže mám pak tyhle divné stavi.A ty mě pak omezují nechce se mi moc mezi lidi a unavuje mě to,čelit tomu a být sám.Ale ne že bych měl chuť se opít.Jnže potom prostě nezvládnu být sám, vyjdu ven třeba na zahrádku s kamošema.Sem nervózní a mám ty stavi.Oni si tam třeba otevřou pivo zeptají se jestli si dám taky a jak mi je divně tak si dám.Protože vím že mi to pomůže.Pak se začnou galeje třeba tři dny nasračku od rána do večera.Propiji třeba 4000kč.Až mi dojdou peníze nebo neodpadam hlady unavou,tak pak teprve přestanu.Chtěl jsem se zeptat jestli mám řešit to pití a úzkou je kvůli tomu že nepiju.A nebo mám brát nějaké prášky na úzkost třeba lexaurin a antidepresiva.Jako jestli by mě to dokázalo zbavit na trvalo té úzkosti a už bych to pití klidně zvládl.Nevim jestli jsem alkoholik a proto mám úzkost a nebo mám úzkost a proto piju.Je to kruh a nevím jak ven.Diky za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o alkoholu je známo, že je to silné a rychlé anxiolytikum, tedy že rychle potlačuje úzkost, strach a napětí. V naší kultuře je takto používán, odtud pochází rčení jako "panák na kuráž", "na smutek", "na úlevu" apod. Bohužel má alkohol také tu vlastnost, že je silně návykový a snadno na něm vzniká závislost, k čemuž může dojít, je-li často používán k řešení úzkosti a dalších nepříznivých psychických stavů. To, že když začnete pít, nejste schopen přestat a pijete v několikadenním tahu ukazuje na vážný problém, který by bylo vhodné řešit bez ohledu na to, zda je úzkost příčinou nebo následkem. Pozitivní je, že jsou období, kdy vydržíte zcela bez alkoholu. Lexaurin, který zmiňujete, je lék, na kterém se může vyvinout závislost také, takže nejlépe uděláte, objednáte-li se k psychiatrovi, který má zkušenost i v léčbě závislotí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vašeho dotazu je cítit, že vám vaše potíže takzvaně "přerůstají přes hlavu" a že na ně sám nestačíte. Těžko říct, jestli pijete, protože máte úzkost, nebo jestli máte úzkost, protože pijete - jsou to už zřejmě příliš provázané problémy. Jeden s druhým těsně souvisí a jeden se s druhým posilují. Vím, jak může alkohol krátkodobě pomoci od úzkostných a depresivních stavů. Ale také vím, že z dlouhodobého hlediska je to sebedestruktivní cesta, na které se potíže jen vrší, místo aby ubývaly. Na vašem místě bych neváhala a co nejdříve bych vyhledala odbornou pomoc v místě vašeho bydliště. Závislost na návykových látkách je také považována za psychiatrické onemocnění. Nemusíte tedy příliš řešit, kde je těžiště vašich obtíží a nechat posouzení na psychiatrovi. On také zváží způsob, jak vám nejlépe pomoci - zda cestou terapie, medikace, nebo kombinací obojího. Nezůstávejte ve své situaci sám. Odborná péče může opravdu hodně pomoci - sama to na vlastní kůži znám a zakouším. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam