Uzkost,deprese,stres

Dobry den,pred 1,5 rokem mi zemrela nahle mamka,nasledoval traumaticky rozchod s partnerem 2 mesice na to.Vztah byl celou dobu traumaticky,zarlive sceny atd.Skoncil jsem v lecebne na několik mesicu.Tesne po rozchodu jsem byl v soku,bylo to desne,rekl mi desne věci atd.V ten den jsem myslel,ze se zblaznim,bral jsem si 1/4 rivotrilu,potom jsem presel na stilnox na spani.Jenze sok a trauma se jakoby nevstrebavali,naopak,bylo to horsi.Spanek umelej a jen chvili,buzeni se v soku.Pak jsem sel do lecebny,nyni beru mirtazapin 15 na spani.AD jsem bral dvoje,bylo to ještě horsi.Citim v hlave desne trauma,jak se klepu,probiji mi mozkem el.proud,sem tam pichne nejaka zilka v hlave,zaboli to.Jsem stále v tom soku,traumatu,zablokovalo se mi to v hlave a nejde to nejak povolit.Neustala tenze,nemuzu se uvolnit.Byl jsem v lecebnach,medituji,sportuji,delam proste maximum,ale stále jsem 24 hodin denne napjaty,citim silnou bolest a tenzi v hlave a mam pocit,ze uz me nic nespasi.Nevim,kam dal.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se cítíte traumatizován a navíc se zdá, že je zde jasná příčina či spouštěč, pak je především na místě trauma zpracovat v psychoterapii, kterou nejčastěji provádí kliničtí psychologové. Nezpracované trauma či neuzavřený problém mnohou totiž stále spouštět příznaky. Co se antidepresiv týká, tak jich máme k dispozici kolem dvacítky a někdy je třeba "hledat" to správné včetně optimální dávky. S tím Vám může pomoci Váš psychiatr.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz. Prožil jste velmi těžké období a věřím, že se všemi dalšími obtížemi nevíte, kam dál. Pokud bych Vám měla přiblížit, jak podobné stavy probíhaly u mě (a v určitých obdobích se opět opakují), dala bych Vám ve spoustě prožitcích za pravdu. Bodání v hlavě a příp. v oku, mám spjaté s migrénami. Čtyřiadvacetihodinové napětí jsem dříve zažívala denně a bylo to děsivé období. Tehdejší lékařka si se mnou nevěděla rady. Absolvovala jsem několik hospitalizací a dávky léků se téměř ztrojnásobily. Nyní moje léčba spočívá v užívání dvojkombinace AD, Neurolu a léku na spaní, ale hlavně - a to Vám doporučuji - v pravidelné návštěvě psycholožky a dříve i psychoterapeutické skupiny. Léky považuji za podporu, díky které jsem schopna fungovat a např. navštěvovat psycholožku. Spánek, jak jej nazýváte umělý, není dostatečně kvalitní a probouzím se nesmírně unavená a v těžších obdobích také v šoku, jako Vy. Doba, kdy je mi lépe a kdy hůře, se odvíjí od zátěže. Velmi dobře mi dělá každoroční léčba v lázních. V té době mohu sportovat, tvořit, zkrátka fungovat téměř jako dřív, kdy jsem měla na všechno dostatek sil. Za sebe bych Vám tedy doporučila vyhledat pomoc jak někoho blízkého, komu byste se mohl svěřit, nebo pomoc odborníka, psychologa, který by s Vámi pracoval. Pokud je něco, co Vám dělá radost, snažte se dostat toho do svého všedního dne co nejvíce. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam