Uzkost,epilepsia

Dobry den.Ospravedlnujem sa za dlhsiu otazku. Vsetko sa zacalo pred 7 rokmi. Objavili mi epid.cystu v hlave. Po operacii asept.meningitida, liecena kortikoidmi. Po roku a pol dalsia operacia, kvoli hydrocephalu zavedeny shunt. Nasledna komplikacia su epilepticke zachvaty.Po tomto vsetkom som zostala sama s dcerou, manzel to nezvladol.Po epi zachvate v buse som sa dostala do uzkosti a paniky. Uzivam 6 rokov Escitalopram,p.p. Diazepam 2mg.pri silnej uzkosti. Poslednu dobu je mi ale horsie, zrejme aj kvoli tomu, ze dcera odisla na internat, ja som bez prace, na ciastocnom ID.Takze uz od maja / pokus o pracu, dopadol epi.zachvatom/ mam vyrazne uzkosti a uzivam Diazepam denne 2mg, samozrejme niekedy kvoli epi vyssiu davku/ mozno 2x mesacne 20mg pri aure/ Aktualne mi pridala dr. na noc trittico 1/3. Spavala som fajn, teraz je to paradox horsie. Problem je, odkedy beriem Trittico, mam tachy takmer cely den. Je mozne mat to z Trittica? A prosim, ako sa dostat zo strachu, ze som sama,ze dostanem epi, a hlavne sa hanbim za to, ze to nezvladam lepsie.Ze proste tie uzkosti by som mat nemala. A je mozne ,ze som uz zavisla na Diazepame aj pri tak nizkych davkach? Velmi pekne dakujem.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě léčby epilepsie se někdy Diazepam podává dlouhodobě a nedochází-li k neúměrnému navyšování dávek, nejedná se o závislost. Co se týká Trittica, tak jde o lék, který je většinou pacientů snášen dobře, nicméně nemusí vyhovovat každému, tachykardie se po něm může vzácně objevit, i když dávka 1/3 tablety je malá. Zeptal bych se Vaší lékařky, proč Vám tento lék nasadila, když jste předtím spala dobře. Myslím, že jste si vytrpěla dost a stydět se za to, že to nezvládáte opravdu nemusíte. Zvážil bych zde i možnost psychologické pomoci - psychoterapie. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám za sebou docela dlouhou zkušenost s úzkostí a první, co mě k vašemu psaní napadá je, že i vám by moc pomohlo naučit se být k sobě laskavější (já jsem se to až díky úzkosti musela naučit a jsem za to ráda). Vždyť kdo by po takových zdravotních i životních těžkostech neměl "nárok" na to být úzkostný! Vážná diagnóza, opakované operace, trvající zdravotní komplikace - to všechno jsou emoční rány, ze kterých si člověk nutně odnese "šrámy na duši", navíc si jeho duše někde tyto zážitky hodně silně zapíše a bojí se, že by se mohly opakovat. K tomu ještě odchody blízkých (ať už rozchod, nebo "jen" internát) jsou další rány, které každá sama o sobě není vůbec malou zátěží. Proto bych vám úplně nejdřív nabízela, ať se sama na sebe začnete dívat daleko laskavěji - že jste to nějak ustála, nejlíp, jak jste mohla! Je hodně kruté vyčítat si, že byste to měla zvládat líp. Další námět ode mě by byl, abyste se z toho všeho někde vypovídala. Bolestných zážitků otisknutých do paměti duše jsem se zbavila v psychoterapii - mluvit o minulých hrůzách je sice člověku na chvíli velmi intenzivně připomene, ale paradoxně právě díky tomu pak můžou přestat člověka trápit. Pokud je pro vás finančně neúnosné si terapii platit, hledejte ji v bezplatných poradnách, krizových centrech apod., ale počítejte s tím, že 1-2 hovory obvykle nic nemohou změnit, chce to víc času. Díky sezením se člověk dokáže smířit i s velmi těžkými zážitky a začít hledět do budoucnosti zase s optimismem. S léky nechám raději odpověď na lékaři, ale s Diazepamem bych byla velmi opatrná, před pravidelným užíváním mě hodně varovali pro jeho návykovost. Věřte, že ač dnes máte pocit, že už nic nezvládnete, budoucnost může být daleko lepší. I já jsem byla bez práce, klepala se jen při čtení inzerátů na jobs.cz a celý den měla příšerné příznaky úzkosti (bolest na prsou, nedostatek vzduchu, mravenčení v pažích, 1 h spánku denně, aj.) a neuměla si představit, že to bude někdy lepší. A je! Věřte, že i vám se podaří vše změnit! Moc vám přeji, ať úzkosti dostanete do přijatelných mezí a zlepší se vše ostatní.


Zpět na seznam