Uzkost,epilepsia

Dobry den.Ospravedlnujem sa za dlhsiu otazku. Vsetko sa zacalo pred 7 rokmi. Objavili mi epid.cystu v hlave. Po operacii asept.meningitida, liecena kortikoidmi. Po roku a pol dalsia operacia, kvoli hydrocephalu zavedeny shunt. Nasledna komplikacia su epilepticke zachvaty.Po tomto vsetkom som zostala sama s dcerou, manzel to nezvladol.Po epi zachvate v buse som sa dostala do uzkosti a paniky. Uzivam 6 rokov Escitalopram,p.p. Diazepam 2mg.pri silnej uzkosti. Poslednu dobu je mi ale horsie, zrejme aj kvoli tomu, ze dcera odisla na internat, ja som bez prace, na ciastocnom ID.Takze uz od maja / pokus o pracu, dopadol epi.zachvatom/ mam vyrazne uzkosti a uzivam Diazepam denne 2mg, samozrejme niekedy kvoli epi vyssiu davku/ mozno 2x mesacne 20mg pri aure/ Aktualne mi pridala dr. na noc trittico 1/3. Spavala som fajn, teraz je to paradox horsie. Problem je, odkedy beriem Trittico, mam tachy takmer cely den. Je mozne mat to z Trittica? A prosim, ako sa dostat zo strachu, ze som sama,ze dostanem epi, a hlavne sa hanbim za to, ze to nezvladam lepsie.Ze proste tie uzkosti by som mat nemala. A je mozne ,ze som uz zavisla na Diazepame aj pri tak nizkych davkach? Velmi pekne dakujem.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě léčby epilepsie se někdy Diazepam podává dlouhodobě a nedochází-li k neúměrnému navyšování dávek, nejedná se o závislost. Co se týká Trittica, tak jde o lék, který je většinou pacientů snášen dobře, nicméně nemusí vyhovovat každému, tachykardie se po něm může vzácně objevit, i když dávka 1/3 tablety je malá. Zeptal bych se Vaší lékařky, proč Vám tento lék nasadila, když jste předtím spala dobře. Myslím, že jste si vytrpěla dost a stydět se za to, že to nezvládáte opravdu nemusíte. Zvážil bych zde i možnost psychologické pomoci - psychoterapie. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Prošla jste si opravdu nelehkou cestu, plno zdravotních problémů. Ale máte snahu věci řešit, a to je dobře. Sama netrpím epileptickými záchvaty, ale podobně jako Vy, jsem si vyčítala, že mám úzkosti a že nejsem dostatečně silná, abych věci zvládala lépe. Pravidelně jsem toto téma otevírala na individuální psychoterapii. A bylo pro mě důležité přijmout fakt, že to tak je. Že někdy úzkosti mám, že někdy se cítím slabá a nic nezvládám. V takových chvílích si nyní už dopřeju odpočinku, vezmu si třeba oblíbenou knihu a nechávám věci plout. Bylo zásadní přijmout se taková jaká jsem. Co se týče léků, to je určitě na zhodnocení lékařem. Nebála bych se s ním tuto otázku otevřít. Přeji mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam