úzkosti

Dobrý den, chci se zeptat, jestli by se mohlo jednat o panickou poruchu. Mívám silné úzkosti, když vidím lidi, kteří omdlívají nebo mají vážné zdrav. problémy, např. epileptický záchvat. Když něco takového vidím nebo o tom slyším, mívám silnou úzkost, kdy mi buší srdce, celá se klepu, potí se mi ruce a hlavou se mi honí hrozné myšlenky. Po nějaké době se uklidním. Jde o to, že já nemám z ničeho konkrétního strach, akorát, že v těchto situacích dostávám silné úzkosti. Dá se s tím něco dělat?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, panická porucha přichází většinou bez vnějšího podnětu, nicméně může se jednat o prostou úzkost. Píšete, že se Vám při tom honí hlavou "hrozné myšlenky". Zdá se tedy, že Vaše úzkosti přece jen nějaký, i když třeba nesnadno uchopitelný předmět mají. Pokud Vám to v životě překáží a chcete se toho zbavit, může Vám psycholog pomoci se v problému lépe vyznat, což Vám pomůže lépe se na tyto situace adaptovat.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. I já mívám v podobných situacích úzkost a to i přesto, že mám nějaké zkušenosti s první pomocí, teoreticky i prakticky, tak mám úzkost pořád. Připadá mi to, jako celkem normální reakce. Domnívám se, že v situaci, kdy někdo potřebuje pomoc, je třeba pomoci v rámci svých možností, odolnosti, zkušeností. Většinou prý se člověk zhroutí, nebo vyčerpá až po té, co přijde na pomoc i někdo jiný, třeba profesionál, nebo prostě někdo další a nebo situaci zvládne sám. Pokud se vyloženě nechystáte na dráhu zdravotní sestry, nebo lékařky, není to podle mě tak zlé. Pokud byste ráda pracovala v nějakém oboru, kde se pohybuje více lidí, třeba jako učitelka, nebo tak podobně, možná byste mohla zkusit navštívit kurz první pomoci. Věřím, že už byste se po něm tolik nebála, pokud byste si tedy troufla jej absolvovat. Držím palce.


Zpět na seznam