uzkosti a netolerance léků

Dobrý den, již od května bojuji s úzkostí a panickou atakou. Beru Coaxil 2 x denně, normálně stále chodím do práce. Můj stav je jak na houpačce, jsem delší dobu v pořádku, občas zase ne ( obavy z prostorů, zajít si např. návštěva kadeřníka, obavy). Paní doktorka mi napsala užívat 1 x denně Olwexya + 2 x denně Coaxil. Coaxil užívám již delší dobu. Můj problém je, že moje hlava odmítá antodepresiva. Mám předem veliké obavy z vedlejších účinků. Podle pí. doktorky jsem na léky hodně citlivá. Jak hlavu přesvědčit? Mohu kombinovat také spolu s Ataraxem? Děkuji Vám. P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Atarax je možné kombinovat s antidepresivy, jedná se lék propti úzkosti bez návykového potenciálu a pokud po Ataraxu nemáte pocit velkého útlumu, není čeho se bát. Kombinace tianeptinu (Coaxil) a venlafaxinu (Olwexya) je trochu nezvyklá, protože tianeptin působí opačným mechanismem v oblasti ovlivnění serotoninu. Zatímco venlafaxin blokuje jeho zpětné vychytávání na nervových spojích a zvyšuje tak jeho koncentraci, tianeptin toto vychytávání podporuje a jeho koncentraci tak snižuje. Krom serotoninu však venlafaxin též zvyšuje koncentraci noradrenalinu. Obecně jsou ale tyto léky snášeny dobře, u citlivých pacientů je třeba pracovat s dávkou, to Vám jistě vysvětlí Vaše lékařka. U úzkostných poruch je nejoptimálnější kombinovat farmakologickou léčbu s psychoterapií, jak též zmiňuje naše peer poradkyně.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz hodně směřuje na odborníka, ptáte se na léky. Napadá mě, že by bylo dobré kombinovat léčbu léky také s nějakou psychoterapií, krátký rozhovor u psychiatra člověku obvykle nestačí, pokud jsou problémy naléhavé. Oceňuji, že chodíte do práce, i když se necítíte psychicky dobře, také tak obvykle jednám, pokud to můj stav dovolí.


Zpět na seznam