Úzkosti, arytmie, točení hlavy.

Dobrý den, před dvěma lety jsem zažil velmi nepříjemnou noc. Ulehl jsem a začalo šílené bušení srdce, do toho velká nervozita a neklid. Ráno jsem šel za doktorem a fyziologicky vše v pořádku. Byl jsem i na kardiu a to objevilo pouze neškodné občasné vynechání tepu, které jsem do té doby nevnímal. Teď vím, že to všechno způsobila velká psychická zátěž. Pracuju v IT a do toho jsem studoval. Dodnes se s tím pořád peru.. Často se mi točí hlava. Objevují se lehčí úzkosti (strach a studené ruce) když jsem vklidu. A začal jsem vnímat arytmie tj. vynechání (přeskočení) úderu srdce. To mě vždy hodně znervózní a žačnu se obávat o zdraví. Jsem si jistý, že to způsobuje moje psychika, protože se to objevuje při pomyšlení například na nějaký problém v práci. Ale ani to nemůsí být problém, třeba jen pomyslím na to, že bych měl doma něco opravit.. Od té noci se můj stav výrazně zlepšil, přestože jsem nebral prášky ani nebyl u psychiatra. Snažím se být na vzduchu a více odpočívat. Ovšem, pokud se objeví nějaká stresová situace - problém v práci nebo i rodinná oslava.. Příznaky se objevují častěji a ve větší míře. Hlavně po odeznění situace. Můj problém je neodolnost vůči stresu nebo přehnaná reakce na banální problémy a do toho velká pečlivost. Myslím, že by mi pomohlo nějak se zodolnit vůči stresu nebo nějak změnit mé reakce na řešení situací. S tím si ovšem nevím rady, poradíte? Díky. Muž, 32 let, kterému se vše v životě daří, jen to stojí velké úsilí..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu je třeba souvislosti Vašich úzkostných stavů prozkoumat a poznat, s čímž Vám může pomoci psycholog/psychoterapeut. Myslím, že peer poradkyně, která píše z vlastní zkušenosti, Vám odepsala opravdu výstižně. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše stavy a pocity si dokážu poměrně živě představit. To, co popisujete, zní jako "přes kopírák" podobně s tím, co jsem roky zažívala já. Trápila mě silná úzkost a panické stavy, které měly velmi podobný tělesný průběh. Pokud mám říct, co mi pomohlo, byla to až kombinace psychiatrických léků a intenzivní dlouhodobé psychoterapie. Léky mi pomohly z nejhoršího, ale zvláště bych chtěla vyzdvihnout právě účinek terapie, kde jsem měla možnost porozumět tomu, co se se mnou v těchto chvílích děje, z čeho mé obavy pramení a jak více věřit sama sobě. Krok za krokem se mi ulevovalo a můj vnitřní klid sílil. Psychoterapii vám tedy ze své zkušenosti mohu jen doporučit. Zároveň mi pomáhá dobrá životospráva, dostatek spánku, pohyb v přírodě a hledání drobných radostí a úspěchů v každodenním životě. Přeji vám jen vše dobré!


Zpět na seznam