Úzkosti, deprese

Dobrý den,jsem třetím rokem na mateřské dovolené,s dcerou jsme zůstaly samy,s otcem jsme se rozešli chvíli po narození dcery.Vzdy jsem trpěla úzkostmi,celý život mám obavy z něčeho,nyní na MD jsem začala trpět velkými výkyvy nálad,depresemi a ještě většími úzkostmi.Navstivila jsem psychiatra,nejdříve jsem dostala Cipralex,ten jsem ale nesnesla,moje stavy při prvních dnech užívání prirovnavam velké kocovine, byla jsem jak opilá a v tomto stavu se nemůžu sama starat o dítě.Tak mi napsali Zoloft 50mg, 5dni jsem brala půlku a hrůza, stejně špatne stavy připomínající opilost a obrovská únava.nyni mi jiný psychiatr napsal velaxin 50mg, zd to pro mě bude nejlepší,nam brát hned 1tabletu, ale po předchozích zkušenostech mám již strach ho brát.Jsem drobne konstituce, mám ani ne 50kg a zatím se mnou všechna ad mavala. Mám uzkostne depresivní poruchu. Prosím poraďte, myslíte,že velaxin je vhodné a šetrné ad?Musím plně fungovat. Rovněž se bojím velkého nárůstu váhy,což nevím, zda velaxin způsobuje. Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Velaxin (látka venlafaxin) obecně platí za účinné antidepresivum, které pacienti snáší vcelku dobře a při úzkostných depresích se běžně podává, je tedy vhodné. Nicméně podobně to platí i o dvou látkách, u kterých, jak uvádíte, jste měla nežádoucí účinky tak silné, že jste je nemohla užívat. Nemohu tedy odhadnout, zda bez problémů snesete venlafaxin. Tělesná konstituce tu nehraje zas takovou roli, jde spíš o individuální vnímavost, eventuálně schopnost metabolizovat podobné látky, což se může u různých lidí hodně lišit. Pokud jsou výše uvedená antidepresiva všechny látky, které Vám Váš psychiatr naordinoval, pak bych Vás rád uklidnil v tom, že zdaleka nevyčerpal všechny možnosti a že většinou se optimální farmakologická varianta najde. Krom toho u úzkostně depresivních stavů může mít velkou roli také psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Léčbu antidepresivy znám. Již třetím rokem užívám Vámi zmiňovaný Cipralex. A snáším ho dobře. Ale mé zkušenosti s psychiatrickými léky jsou podobné těm Vašim. Při nasazení nové medikace, byly první dny dost těžké. Dostavovala se únava a otupělost. Přesně jak popisujete, podobalo se to kocovině. Pro tělo je to jenom přeci zátěž a je třeba mu dát čas, aby si zvyklo. A to trvá i několik týdnů, u AD obzvláště. Chápu, že jste v těžší situaci, protože pečujete o malé dítě a musíte fungovat. Nebyl by ve Vaší blízkosti někdo, koho byste mohla požádat o pomoc. A získat tak trochu času na sebe, na odpočinek. Co se týče nárůstu váhy, některé léky to skutečně způsobují, ale jestli mezi ně patří i Velaxin nemohu říct, nemám s ním zkušenost. To je otázka na lékaře.


Zpět na seznam