Úzkosti i když beru antidepresiva?

Dobrý den! Je mi 15 a necelý půl rok se léčím Asentrou 50 (1 tabletka denně) kvůli úzkostem, které mi začaly v 11ti letech a ve 14ti se rapidně zhoršily. Celkově mi léky pomohly cca z 90%. Nicméně při ošklivém počasí se mi třeba z 10% vrací a cca jednou za dva měsíce se mi třeba na dva dny vrátí až z 50%. Problém je, že mi to ještě zhoršuje to, že když se mi nějaká úzkost vyskytne, tak nad tím furt přemýšlím, napadá mě, že mi léky přestaly fungovat a že už mi nikdo nepomůže atd. Je toto normální průběh léčby antidepresivy a mohl bych si v těchto situacích nějak pomoci a neměl bych si zažádat o zvýšení dávkování?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, antidepresiva jsou schopná úzkost potlačit, ale stoprocentní záruku nikdy nedávají. Úzkost je normální lidská emoce, která signalizuje nebezpečí, U úzkostných poruch je ten problém, že se objevuje nečekaně a bez zjevného důvodu. Svůj podíl má na tom vyspělá lidská psychika, která je na rozdíl od jiných živých tvorů obdařena představivostí. Člověk tak může konstruovat úzkostné představy ve své mysli, přestože je v bezpečí. Někdy se objevuje tzv. anticipační úzkost, což znamená něco jako "strach ze strachu", tedy obava, že se úzkost znovu objeví. Tím se mechanismus vzniku úzkosti posiluje. Pomoci tomu porozumět a naučit se úzkost zvládat může psychologická léčba, tedy psychoterapie. Můžeš se na tuto možnost svého psychiatra zeptat. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Léčím se s depresí a úzkostí dlouhodobě a antidepresiva se stabilizátory nálady užívám již sedm let. Stejně však mívám období, kdy trpím úzkostmi i přesto, že nevidím zjevnou příčinu. Za ty roky už jsem vypozorovala určité schéma, kdy mívám horší a lepší období. Vliv na to má samozřejmě i zátěž způsobená vnějšími okolnostmi. Ale i tak přichází úzkosti v období, kdy se mi zdá, že bych měla být v pohodě. Pomáhá mi návštěva psychologa. Jednak pracuji s tím, jak se s úzkostmi vypořádat a snažíme se také nalézt příčinu mých potíží. Přikládám seznam užitečných kontaktů, kde můžete vyhledat pomoc: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam