Úzkosti po vysazení antidepresiv.

Dobrý den, můj problém začal před 3 lety, když jsem onemocněla tinnitem. Dostala jsem antidepresiva a po roce jsem je mohla vysadit. Po dalších 3 měsících se u mě objevili zvláštní stavy vnitřního třesu, úzkosti, návalů do hlavy a zhoršení tinnitu. Lékařka mi opět AD nasadila. Tak se to opakovalo 3x. Nyní jsem vysadila AD v půlce prosince 2018 a již před měsícem se u mě objevili opět stavy úzkosti, návalů...trvají několik dní. Vzala jsem si Frissium (minimálně 1 za 2dny, asi 3x), ustoupilo to na 14 dní a nyní opět stavy nesnesitelné. AD nechci brát, podstoupila jsem nějaké terapie a sama se sebou hodně pracuji. Změnila jsem životosprávu i životní styl. Bohužel mám dceru s handicapem a tak péče je o ni trochu jiná než o zdravé dítě. Nyní je integrovaná v běžné ZŠ, ale učení s ní špatně zvládám. Možná toto bylo spouštěčem nynějších stavů. Ale vlastně jak jsem již psala, mé nepříjemné stavy se objevily vždy po 3 měsících od užívání AD. Jinak tinnitus skoro neslyším, tento problém umím zvládnout. Nyní nevím, zda opět k psychiatrovi a zase AD, nebo nějakou jinou cestu (psychoterapie). Hlavně co dělat, abych nemusela brát ani anxiolytika. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že se Vám potíže vrací 3 měsíce po vysazení antidepresiv bych přisuzoval asi tomu, že rovnováhu, kterou se podařilo pomocí léků navodit, Vaše psychika zatím není schopná sama udržet, možná je to spojené s dlouhodobou zátěží. Tady se pravděpodobně nejedná o tzv. syndrom z vysazení, který se objevuje dříve. Systematická pravidelná psychoterapie by zde mohla mít úspěch a pokud by to nebylo dostačující, antidepresivům bych se nebránil. Kombinace šetrné farmakoterapie a psychoterapie má v léčbě často udržitelný úspěch i poté, co se antidepresiva pozvolna vysadí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Před lety mě stejně jako Vás trápil tinnitus a ačkoli se jej podařilo téměř úplně odstranit, vždy se mi o něco zhoršuje ve chvílích, kdy jsem unavená nebo ve větším stresu. Antidepresiva užívám už šestým rokem a netroufám si odhadnout, zda budu někdy schopna vysadit je zcela. Šetrná antidepresiva v nízkých udržovacích dávkách nepovažuji za velké zlo. Pokud má člověk křehkou psychiku a zároveň žije v náročné životní situaci, jako je třeba právě péče o dítě se specifickými potřebami, pak mohou být antidepresiva účinnou podporou. Anxiolitika jsou mnohem rizikovější, což jistě víte sama. Rozhovory s psychologem či psychoterapeutem mohou být také značným podpůrným faktorem. Mně osobně psychoterapie nesmírně pomáhá a samotná léčba antidepresivy by na mne neměla tak dobrý účinek, jak jsem se ze zkušenosti přesvědčila. Vhodná léčba je vždy tak trochu dobrodružným hledáním toho, co konkrétnímu člověku nejvíc sedne. Důležité je nebýt na to sám. Přeji Vám brzkou úlevu.


Zpět na seznam