Uzkostna panicka porucha

Dobry den, jiz 20 let trpim panickou poruchou, celou dobu jsem na cipralexu nebo podobnych se stejnou uc.latkou, pri kazdem pokusu o vysazeni se do pzl roku vse vratilo. Letos v srpnu jsem znovu vysazovala ( se svolenim psychoterapeutky samozrejme). Jenze pak prisel dalsi lockdown, domaci vyuka a ja zacala byt depresivni a uzkostna. Dostala jsem zpet Elyceu 10mg,deprese zmizely, uzkosti celkem taky. Kvuli spatnemu spani jsem dostala Triticco. Mela jsem 14 dni 25mg a spanek se zlepsil, po tech 14 dnech malicko horsi, tak jsem mela zvysit na 50mg. No a druhy den odpoledne po zvyseni opet uzkost,ucpany otekly nos, horsi dychani a uplne neskutecna zizen, dalsi den cely den uzkosti, horsi dychani (kvuli tomu nosu?) a silena zizen. Docela me to vydesilo, tedy jsem se vratila na tech 25g, ale potize pretrvavaji. Je to normalni, je nejaky cadovy usek, kdy by se to melo zlepsit nebo bude treba vysadit. Dekuju zuzka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Zuzko, oba vedlejší účinky (ucpaný nos, porucha v příjmu tekutin) jsou u Trittica popsány, i když se vyskytnou jen u menší části léčených. Jsou lidé, kteří se na to časem adaptují, ale i tací, kteří některý lék prostě nesnesou. Nežádoucí účinky je vždy třeba hlásit svému lékaři, cílem užívání antidepresiv rozhodně nemá být, aby se člověk cítil ještě hůř.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Zaměřujete se na otázku týkající se nežádoucích účinků léků na spaní, které přetrvávají, přestože jste dávku snížila. Také popisujete zhoršení svého duševního zdraví následkem náročných podmínek daných lockdownem. K obojímu se mohu vyjádřit z vlastní zkušenosti. Co se týká domácí výuky a lockdownu, byla pro mě jarní vlna tak náročná, že jsem v červenci musela podstoupit hospitalizaci. Plně chápu, jak náročné to pro Vás musí být nyní, kdy se přidaly potíže se spánkem. K druhému dotazu mohu říci tolik, že je potřeba vytrvat. Vyladit správné složení léků pro daný psychický stav je velmi náročný a dlouhodobý proces. Vy sama víte, co vám ještě dělá dobře a co už ne. Je dobré s lékařem nežádoucí účinky konzultovat a snažit se překonat těžké období hledání správné medikace. Věřím, že se Vám to povede. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam