Úzkostná porucha

Dobrý den, chtěla bych se Vás pane doktore zeptat, zda-li je běžné, aby AD u rok stabilizovaného pacienta mohla přestat účinkovat? Může na produkci serotoninu v mozku působit i např. nedostatek slunečních paprsků, dlouhodobě méně kvalitní spánek (mám rok staré dítě) apod.? Lze serotonin doplnit i jinak, alternativní cestou? Úzkostmi jsem trpěla i dříve, ale byla jsem stabilizovaná. Po porodu se bohužel vše vrátilo, trpěla jsem celodenními úzkostmi, tíhou na hrudi a sevřeným žaludkem bez zjevné příčiny, katastrofickými myšlenkami.Bez ohledu na to, zda/li jsem dělala nějakou práci nebo si šla zaběhat. Byl mi nasazena lék Olwexya 150 mg (zabral asi do 3 týdnů, bez vedlejších účinků) a sama jsem začala chodit na psychoterapii, protože chci znát příčiny vzniku nemoci. Za rok jsem udělala myslím velké pokroky, umím více odpočívat a taky si nebojím říct o pomoc s občasným hlídáním dítěte. Stouplo mi celkově sebevědomí, proto nerozumím výkyvum, které mne poslední dva týdny provázejí, ačkoliv žádný velký stres, konflikty neprožívám. Čtyři dny je to blbé, pak se něco v hlavě sepne a jsem úplně v pohodě třeba dva dny. Takto se to opakuje.. Mám přirozeně strach, nechci zažít znovu to, co jsem zažívala dříve. Trochu mi to podlomilo kolena. Můj psychiatr navrhuje zvednout dávku léku, že to výkyvy stabilizuje, ale chci znát i Váš názor. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, žádný lék nemá tu moc, aby zaručil trvalou stabilizaci, někdy mi vyvstává otázka, jak vlastně plnou stabilizaci definovat a ohraničit proti tomu, co označujeme jako poruchu. Antidepresiva nejsou všemocná, ale pomáhají nám dodat sílu své problémy řešit tím, že náš mozek se vlivem stresu tolik nevyčerpává k nerovnováze, kterou může představovat také nedostatek serotoninu. Na náš psychický stav má vliv mnoho faktorů jak zvenčí (některé zmiňuje peer poradkyně), tak i zevnitř (těmi můžeme rozumět naše složité emoční a myšlenkové pochody). Navýšení antidepresiva může být jednou z možností, jak se pokusit stav stabilizovat, další možnost je pracovat na tom v psychoterapii, je možné i obojí. Bylo by dobré, kdybyste svůj problém konzultovala krom psychiatra, ke kterému chodíte, také s psychoterapeutem.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsem přesvědčena, že na psychiku má vliv řada věcí, faktorů, že do nich patří i spánek i sluneční světlo, léky nejsou všemocné a tak se v tomto období v roce, kdy je málo světla může člověk snadno "zhoupnout", zažít nějaký výkyv k horšímu. Nebála bych se obecně navýšení medikace v případě, že bude navýšena jen přechodně a to jsou věci, na kterých by mělo být možné se s lékařem dohodnout dopředu. Nicméně lék, který berete, neznám. Zdá se, že se učíte asertivně si říkat o pomoc, což je dobře. Přeji vám příjemně prožité vánoční svátky.


Zpět na seznam