Úzkostná porucha

Dobrý den je mi 25 let a od února tohoto roku se léčím s úzkostnou poruchou. Beru AD Elicea 15mg a při velké úzkosti na uklidnění Rivotril kapky 2,5mg. Můj dotaz zní, psychiatrička moje mi říkala že při velkém stresu nebo dlouhodobém i při úzkosti mužů pociťovat svírají na hrudi. Je to tím že při stresu a úzkosti se ty svaly sviraji někdy me to bolí až moc. Vždycky se bojím aby to nebyl infarkt. Přitom udělali mi EKG,Holzer na EKG., rentgen plic,srdce. Všechno bylo v pořádku. I odběry krve byli v normě ale pokaždé sem skončila na pohotovosti přitom mi nic nebylo. Vždycky to byla jen úzkost. Chtěla bych se zeptat zda tohle svírání na hrudi je normální. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pocit svírání na hrudi se u úzkosti vyskytuje celkem často. Může se na tom podílet také fakt, že va svalech se při úzkosti zvyšuje napětí. V léčbě úzkostných poruch má krom antidepresiv své nezastupitelné místo také psychoterapie, která pacientovi pomůže úzkosti porozumět, uplatňuje se též relaxace.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si, že se obracíte na naši poradnu. Je jasné, že nikdy nelze zcela srovnat dva případy. Ale píšete o úzkostech, se kterými mám já sama bohaté zkušenosti. Popisujete svírání na hrudi, i to jsem zažívala. I několikrát během dne mě chytla vlna úzkosti. Projevovala se už zmíněným velice silným svíráním na hrudi. Společně s pocitem, že se nemohu nadechnout a strnulostí celého těla (nemohla jsem se skoro vůbec pohybovat). Po pár minutách to přešlo, ale bylo to velice nepříjemné. Dlouho jsem nevěděla, co s tím. A nakonec mi pomohly léky. Ty zmírnily sílu úzkosti. Mám po nich pocit, jako bych měla ochranný plášť a úzkost po mě stékala, aniž bych ji nějak výrazně prožívala. Samozřejmě mírné projevy úzkosti pociťuji dále. Ale s nimi se již dá pracovat nějakou formou zklidnění. Většinou se snažím uklidnit prostřednictvím lehkého cvičení nebo si vybarvuji mandaly. Přeji hezký den.


Zpět na seznam