Uzskostni porucha

Dobry den, trpim uzkostni poruchou. Vzdy se mi projevila v zivote, kdyz jsem se uplne vycerpala a vyhorela, zpravidla pracovne. Tentokrat je to jiz potreti, co zazivam uzkostne stavy diky vyhoreni. Chodim na psychoterapie nyni, protoze vim, ze potrebuji udelat zmeny ve svem zivote, ktere mi pomohou si vazit vic sama sebe, sveho zivota. Brala jsem pri vyhorenich Sertralin (50 mg), revotril (0,5 mg) - docasne, Mirzaten (15 mg) - docasne. Vysazovala jsem antidepresiva nakonec a mohla byt funkcni bez nich, ale opet jsem se dostala do zacarovaneho kruhu vyhoreni. Jsem tam opet a nyni se mi objevuji velke strachy z brani leku a z toho, ze uskodi mym organum, nebojim se vedlejsich ucinku jako sucho v ustech, snizene libido atp., ale mam panicky strach z toho, ze mi treba ty leky poskodi jatra, zaludek, srdce. Ziju zdrave, jim zdrave, cvicim, delam relaxactni cviceni, nekdy jsem nekourila, nepiju, chodim na psychoterapie, ale toto mne trapi. Mohou mit leky takove vedlejsi ucinky, ze cloveku z dlouhodobeho hlediska poskodi organy? Mym cilem je pracovat s sebou tak, aby leky nepotrebovala a spise umela o sebe pecovat a nebyla sebedestruktivni ve smyslu vyhoreni. Ale je mozne, ze ty leky budu muset brat velmi dlouho, jelikoz je toto treti epizoda uzkostne poruchy. Moc Vam dekuji za Vas cas a odpoved a preji hezky den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léky, které uvádíte, většina pacientů dobře snáší a pravděpodobnost orgánového poškození je naprosto minimální, já osobně jsem se s tím během své praxe u těchto a podobných léků nesetkal.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
I já Vám přeji hezký den. Asi nejsem kompetentní Vaši otázku odpovědět, přesto se do toho trochu pouštím, tak snad nejsem na tenkém ledě. Nikdy jsem o poškození orgánů nepřemýšlela, spíše žiju v představě, že všechny látky, které obsahují psychofarmaka, tak jako i jiné léky, musí tělo nakonec vyloučit z krevního oběhu ven a tak mohou třeba zatížit játra, nebo ledviny, nevím, zda poškodit. To, že nepijete alkohol je plus z tohoto hlediska, věřím, že kombinace léků a alkoholu by mohla zmíněným orgánům trochu vadit. ( Já to i tak někdy risknu a malinko si dám, ne pravidelně) Buďte zdráva.


Zpět na seznam